Jak rozwijać kreatywność dzieci na co dzień?
Czytanie tego wpisu zajmie Ci około 5 minut
Kreatywność to pożądana cecha zarówno u nauczycieli jak i opiekunów w żłobku. Dzięki niej osoby pracujące z dziećmi są w stanie stworzyć zajęcia edukacyjne oparte na zabawie, które zachęcą maluchy do nauki i zdobywania nowych umiejętności. Kreatywność to także cecha, którą powinniśmy jako dorośli rozwijać u dzieci na co dzień.
A co tak naprawdę kreatywnością możemy nazwać? Otóż przyjmuje się, że jest to umiejętność twórczego myślenia oraz tworzenia oryginalnych pomysłów. Co ważne, kreatywność odnosi się nie tylko do dziedzin artystycznych, ale także przydaje się w wielu innych: w nauce, dziedzinach technicznych, a nawet biznesie. Dzięki kreatywności jesteśmy w stanie znaleźć nieszablonowe rozwiązanie problemów czy trudności oraz stworzyć coś całkowicie nowego, dotąd niespotykanego…
Rozwijanie kreatywności dziecka na co dzień
Bez wątpienia, jako rodzice, nauczyciele i opiekunowie, kreatywność u dzieci powinniśmy rozwijać na co dzień. Ma ona ogromne znaczenie dla pozytywnego rozwoju maluchów i to pod wieloma względami. Przede wszystkim należy wspomnieć, iż kreatywność wspiera rozwój emocjonalny oraz intelektualny dzieci. Jest pomocna w rozwiązywaniu problemów i radzeniu sobie z trudnościami. Dzięki kreatywności u dzieci wzrasta również pewność siebie, zwiększa się samoocena i poczucie własnej wartości.
Dzięki umiejętności twórczego myślenia oraz szukania oryginalnych, niebanalnych rozwiązań, dzieci łatwiej przystosowują się do zmian w otaczającym je świecie oraz lepiej adaptują się do nowych sytuacji. Jak więc możemy – jako dorośli – rozwijać tę cenną umiejętność u najmłodszych na co dzień? Oczywiście najlepszym sposobem jest…zabawa!
Zabawy z klockami i układanki
Jeśli myślimy o zabawach, które rozwiną kreatywność u dzieci, warto rozważyć zabawy z klockami jak i układanki. Dzięki użyciu powyższych zabawek, możemy z łatwością zachęcić dzieci do eksperymentowania i tworzenia wymyślonych samodzielnie przez nie, nowych konstrukcji. Warto dać dziecku wolność w zabawie, zostawić pole do popisu, pozwolić na uczenie się poprzez doświadczenie, na popełnianie błędów. Jak najbardziej można podsunąć dziecku pomysł, zapalnik, który rozwinie jego wyobraźnię. Przykładowo, możesz zaproponować dziecku zbudowanie najwyższej wieży z klocków. Niech dziecko wykona to wyzwanie na swój własny sposób, kierując się swoim pomysłem! Pozwól dziecku na użycie wyobraźni i na zastosowanie nieszablonowego myślenia. Zdecydowanie pozytywnie wpłynie to na rozwój jego kreatywności.
Klocki i układanki są świetnym sposobem, by rozwijać tę cechę. Gdy dziecko weźmie do rąk kilka klocków, w mig wymyśli jak ich użyć. Pomysły te mogą niejednokrotnie Cię zaskoczyć jako rodzica, nauczyciela, opiekuna. Poobserwuj dziecko podczas zabawy klockami czy układanką, a przekonasz się, jakie pokłady kreatywności w nim drzemią!
Malowanie i rysowanie
Kolejnym świetnym sposobem na rozwijanie kreatywności u dzieci jest malowanie i rysowanie czyli prace plastyczne. Są to jedne z najpopularniejszych sposobów, dzięki którym dziecko może wyrazić siebie, dać upust emocjom. Jeśli chodzi o kreatywność, podczas malowania i rysowania, dziecko ćwiczy swą zdolność obserwacji, rozwija wyobraźnię oraz motorykę małą. Dziecko dokonuje samodzielnych wyborów jeśli chodzi o kolory, tworzenie kształtów czy linii, dobór narzędzi takich jak farby, kredki, mazaki. Wszystko to wpływa na jego zdolność rozwiązywania problemów, pomysłowość.
Skup się na tym, by pozwolić dziecku na swobodę, zachęcaj także do próbowania nowych rzeczy, np narysowania nowego kształtu czy pomieszania kolorów. Nie oceniaj efektu końcowego, a doceń starania i pomysłowość. Spraw, by dziecko poczuło się bezpiecznie i mogło bez ograniczeń tworzyć to, na co akurat wpadnie, tym samym wyrażając swoje emocje.
Czytanie książek
Czytanie książek to kolejny sprawdzony sposób, na codzienne rozwijanie kreatywności u dzieci. Książki świetnie pobudzają wyobraźnię dzieci, wzbogacają słownictwo oraz rozbudzają ciekawość. Oczywiście książkę powinniśmy dobrać do wieku oraz zainteresowań maluchów.
Po przeczytaniu książki warto zachęcić dzieci do dyskusji. Co im się podobało? Co myślą o poszczególnych bohaterach? Jakie inne zakończenie historii mogliby zaproponować? Dobierz pytania do wieku dzieci, byście mogli w miarę możliwości przeprowadzić dyskusję na temat przeczytanej lektury. Na podstawie przeczytanych książeczek, można także wspólnie z dziećmi tworzyć nowe opowieści i historyjki. Sięgaj po różne gatunki – baśnie, opowiadania, książki przygodowe. Dzięki książkom i rozmowie o nich, dzieci uczą się logicznego myślenia, wypowiadania się.
Kurs on-line Gry i zabawy integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym
Kreatywność możesz rozwijać u dzieci także poprzez zabawy grupowe. Dzięki nim dzieci dodatkowo uczą się współpracy i współdziałania, budują między sobą pozytywne relacje oraz rozwijają empatię. Jeśli brak Ci pomysłów na ciekawe zabawy i gry integrujące grupę, które dodatkową rozwijają kreatywność, skorzystaj z kursu on-line od Eduka Center. Kurs znajdziesz TUTAJ. Jest on w formie online, co oznacza, że możesz uczyć się gdzie i kiedy chcesz – wystarczy dostęp do Internetu. Dostęp otrzymasz na czas dożywotni! Znajdziesz w nim wiele pomysłów i inspiracji, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej pracy z dziećmi.
Kreatywność u dzieci na co dzień można rozwijać na wiele sposobów. Zawsze warto zachęcać dzieci do wykorzystywania swojej wyobraźni! Ważne, byśmy jako rodzice, nauczyciele i opiekunowie byli otwarci na wiele propozycji i szukali nowych inspiracji – dzięki temu będziemy mogli dobrać odpowiednie sposoby pielęgnowania kreatywności do konkretnego dziecka. Powodzenia!
📍 ZOBACZ TAKŻE: