Swobodna zabawa jako sposób na nudę

swobodna zabawa jako sposob na nude

Czytanie tego wpisu zajmie Ci około 4 minuty.

Nuda. Każdy z nas ją zna – zarówno mały jak i duży. Choć dzieciom nie brakuje wyobraźni, nuda często pojawia się w ich życiu. To naturalne zjawisko, które każdego dnia możemy obserwować jako rodzice, nauczyciele w przedszkolu czy opiekunowie w żłobku.

Mimo, że nudę dzieci mogą traktować jako coś negatywnego…tak naprawdę nuda nie jest niczym złym! Potrzebna jest od czasu do czasu każdemu!

Zastanawiasz się dlaczego? Otóż nuda może być odbierana jako sygnał do działania. To właśnie dzięki niej można rozwijać swoją kreatywność (bez względu na to, czy jest się dzieckiem czy dorosłym). Świetne pomysły na zabawę mogą przyjść dzieciom do głowy właśnie za sprawą nudy. 

Nuda. Nie taka zła jak ją malują

Nuda w życiu dziecka, jak już pisaliśmy powyżej, nie jest niczym złym. Co więcej, można wyodrębnić z niej kilka zalet, bowiem z nudy można czerpać – i to wiele! 

Przede wszystkim dzięki nudzie dziecko może rozwijać swoją kreatywność i pomysłowość. Każdemu potrzebny jest spędzony czas sam na sam ze sobą – także najmłodszym. Właśnie wtedy dzieci uczą się korzystać najbardziej ze swojej bogatej wyobraźni, a to wiąże się z kolejną korzyścią – rozwojem samodzielnego myślenia. Dziecko, które się nudzi, zaczyna wymyślać nowe zabawy, zaczyna podejmować samodzielne decyzje. Wszystko to ma wpływ na jego rozwój!

Dzięki nudzie dziecko poprawia swoją koncentrację, ponieważ skupia się na tym, co może zrobić. Bodźce zewnętrzne są ograniczone. Nudząc się, dziecko może odkryć także nowe zainteresowania czy pasje, ponieważ zaczyna próbować nowych rzeczy, odkrywa to, co dotąd było nieznane, testuje możliwości. 

Choć nuda niesie wiele korzyści rozwojowych, z czasem – gdy się przeciąga lub pojawia zbyt często – może wiązać się z niechęcią do zabawy czy nowych aktywności. Niezbędna jest tutaj lekka pomoc dorosłego – rodzica, nauczyciela, opiekuna. Delikatnie możemy wtedy wskazać dziecku drogę, a prościej mówiąc…pomóc dziecku rozwijać umiejętność swobodnej zabawy

Swobodna zabawa jako sposób na nudę

Swobodna zabawa jak sama nazwa wskazuje wiąże się ze swobodnymi decyzjami, które podejmowane są przez dziecko. To maluch decyduje w co i czym się bawi, jak wykorzysta dane zabawki, jak długo spędzi z nimi czas. Brak tutaj ograniczeń czy narzuconych zasad postępowania. Dziecko ma pełną wolność i możliwości – może wykorzystać swoją wyobraźnię i pomysłowość na dowolny sposób.

Swobodna zabawa zajmuje ważne miejsce w życiu każdego dziecka. To dzięki niej, maluch jeszcze bardziej rozwija swoją kreatywność, samodzielność, a także wyobraźnię. Zachęcenie dziecka do swobodnej zabawy jest świetnym sposobem na radzenie sobie z nudą.

Dzięki swobodnej zabawie dziecko jest w stanie samodzielnie eksplorować otaczającą go rzeczywistość. Wiąże się ona idealnie z naturalną ciekawością dzieci i potrzebą odkrywania tego, co nieznane. Swobodna zabawa może być także sposobem na radzenie sobie ze stresem czy sposobem na rozładowanie trudnych emocji.

Oczywiście ze swobodnej zabawy dzieci mogą korzystać indywidualnie jak i w grupie. Kiedy swobodna zabawa wykorzystywana jest przez grupę dzieci dodatkowo następuje rozwój umiejętności społecznych i współpracy z innymi.

Swobodna zabawa. Jak ją wspierać?

A jak swobodną zabawę możemy wspierać jako dorośli? Skoro nie powinniśmy się wtrącać, a jedynie obserwować dziecko? Jak zachęcić dziecko do swobodnej zabawy kiedy ogarnia je potężna nuda?

Otóż jako dorośli powinniśmy zapewnić dziecku przede wszystkim bezpieczeństwo – bezpieczne środowisko do zabawy to podstawa. Kolejną ważną kwestią jest dostarczenie dziecku odpowiednich materiałów do…swobodnej zabawy! 

Dziecko powinno mieć dostęp do różnorodnych zabawek czy materiałów plastycznych. Klocki, układanki, farbki, kredki, blok rysunkowy, książeczki – to wszystko pozwoli maluchowi na wyzwolenie pomysłowości i podjęcie samodzielnej decyzji jak mogłoby powyższe materiały wykorzystać.

Doceniaj dziecko. Chwal je i doceniaj za najmniejsze sukcesy. Dostrzeż i pochwal za wykorzystanie w zabawie swojej kreatywności, pomysłowości. Doceń podjęcie samodzielnych decyzji, za próbę rozwiązania danego problemu.

I najważniejsze: nie narzucaj się, ale bądź obok. Pozwól dziecku na działanie. Daj swobodę w podejmowaniu decyzji i nie przeszkadzaj w procesie tworzenia, który dzieje się na twoich oczach.

Nie ma wątpliwości, że nuda nie jest taka zła jak ją malują. Może nieść wiele korzyści, w tym prowadzić do…swobodnej zabawy. Swobodna zabawa z kolei dla rozwoju dzieci ma ogromne znaczenie! Dzięki niej dzieci mogą eksplorować świat bez ciągłego kierowania ze strony dorosłych. Nie zapominaj o tym jak ważna jest swobodna zabawa – zachęcaj do niej dzieci jak najczęściej.

ZOBACZ TAKŻE:

📌 Kurs on-line na opiekuna w żłobku,

📌 Materiały edukacyjne do pracy z dziećmi

📌 Kursy on-line dla rodziców, opiekunów i nauczycieli

Podobne artykuły

Jak rozwijać kreatywność dzieci na co dzień?

Kreatywność to pożądana cecha zarówno u nauczycieli jak i opiekunów w żłobku. Dzięki niej osoby pracujące z dziećmi są w stanie stworzyć zajęcia edukacyjne oparte na zabawie, które zachęcą maluchy do nauki i zdobywania nowych umiejętności. Kreatywność to także cecha, którą powinniśmy jako dorośli rozwijać u dzieci na co dzień.