Jak budować relację z dzieckiem?

Jak budować relację z dzieckiem?

Dzieci są niesamowicie mądre. W mig są w stanie wyczuć uczucia i emocje drugiej osoby, choć wydawałoby się, że tak małe istoty niewiele mogą rozumieć. Dlatego tak ważne jest w kontekście zdobycia zaufania dziecka, by podchodzić do niego ze szczerą chęcią zrozumienia, akceptacją, empatią, prawdziwą chęcią nawiązania relacji. Nasze nastawienie ma ogromne znaczenie.

Zanim przeanalizujemy pytanie jak budować relację z dzieckiem warto wspomnieć, że nawiązanie relacji początkowo może wydawać się nieco trudnym zadaniem, a nawet żmudnym. Przede wszystkim powinniśmy zrozumieć, że każde dziecko jest inne. Maluchy tak jak każdy człowiek posiadają osobowości, które różnią się od siebie. Jedne dzieci mogą szybciej nawiązać dobry kontakt z drugą osobą, inne potrzebują więcej czasu. I jest to całkowicie normalne. Może zdarzyć się, że dziecko nie będzie jeszcze gotowe bądź zdarzy się coś (nawet w naszym mniemaniu nieznaczącego, ledwo zauważalnego) co sprawi, że zbudowana relacja się rozpadnie i będziemy musieli zaczynać od nowa. 

DLACZEGO BUDOWANIE RELACJI Z DZIECKIEM JEST WAŻNE?

Pracując z dziećmi na co dzień, będąc nauczycielami, opiekunami w żłobku (sprawdź nasz kurs na opiekuna TUTAJ) czy nianiami, powinniśmy starać się o zbudowanie jak najlepszej relacji z maluchem. Dzięki stworzeniu silnej, zbudowanej na zaufaniu więzi, możemy wywierać pozytywny wpływ na dziecko. Jesteśmy w stanie pomóc mu być lepszą wersją siebie, a także zbudować jego pewność siebie czy poczucie własnej wartości. Dzieci potrzebują mentora, zaufanej osoby, która je dostrzeże i zrobi wszystko, by zrozumieć. Przyjaciela, który w każdej chwili będzie w stanie pomóc poradzić sobie z trudnymi emocjami czy sytuacją. Nie osiągniemy tego bez zbudowania prawdziwej relacji.

PYTANIA I ROZMOWA

Nie od dziś wiadomo, że rozmowa to skarb, z którego powinniśmy cieszyć się i korzystać każdego dnia. Rozmowa jest w stanie rozwiązać wiele problemów i pogłębić wiele relacji. Nie zapominajmy o rozmowie i zadawaniu pytań dziecku. Zapytajmy dziecko na przykład co dzisiaj sprawiło mu radość? Co sprawiło, że jest szczęśliwe? Zapytajmy o emocje; co dziś wydarzyło się, że dziecko poczuło podekscytowanie? Może jakaś zabawa czy gra wywołała silne uczucia? Może była to złość, a może czysta radość? Pytania tego typu mają dziecku pomóc w podzieleniu się swoimi uczuciami, co wpływa na budowanie więzi. Jeśli są to uczucia trudne warto poprowadzić rozmowę tak, by dziecko mogło się ich pozbyć. Oczywiście wszystko powinno być dostosowane do wieku dziecka na tyle na ile to możliwe.

CO DZIECI LUBIĄ?

Pracując w żłobku czy przedszkolu bardzo ważne jest, by wiedzieć co dzieci lubią. Co je interesuje? Jakie tematy im się podobają? Dzięki temu łatwiej będzie Ci zorganizować ciekawe zajęcia, z których większość dzieci będzie zadowolona. Ta wiedza pozwoli wam na lepszą komunikację co oczywiście wpłynie na pozytywne budowanie więzi. Dzieci wykonując to, co lubią, będą bardziej produktywne na zajęciach, a to pozwoli osiągać im jeszcze więcej małych codziennych sukcesów.

PAMIĘTAJ O SZCZEGÓŁACH

Zrób wszystko, by wczuć się w sytuację dziecka i spróbować nadążyć za jego życiem. Jeśli dziecko ekscytuje się jakimś wydarzeniem, np wyjazdem do babci, otrzymaniem nowego misia czy wycieczką do lasu z rodzicami, pamiętaj o tym i zapytaj w wolnej chwili jak było, czy wszystko się udało, wykaż zainteresowanie. Tym samym pokażesz maluchowi, że zależy Ci na nim co wzbudzi zaufanie. Dziecko będzie miało świadomość, że od Ciebie może uzyskać wsparcie, pomoc.

Bardzo ważne jest okazanie dzieciom szczerego zainteresowania. Tak, by dziecko widziało, że naprawdę ma w nas przyjaciela, który zawsze okaże mu wsparcie.

Porozmawiajcie o jego celach, ambicjach. Choć w żłobku może być to trudne, w przedszkolu już będzie łatwiej. Dziecko chce w weekend zebrać kasztany, by zrobić z dziadkiem ludziki? Pokaż, że nie jest Ci to obojętne, dopytaj. Zrób wszystko, by dowiedzieć się więcej o życiu dziecka i pokazać mu, że dla Ciebie to wszystko ma znaczenie, jest ważne.

PODZIEL SIĘ HISTORIĄ ZE SWOJEGO ŻYCIA

Jeśli dziecko zmaga się z jakimś problemem czy trudną dla niego sytuacją od razu chcemy mu pomóc. W rozmowie warto przytoczyć jakąś prawdziwą sytuację, najlepiej ze swojego życia, którą będziecie mogli wspólnie z dzieckiem odnieść do trudności, z którymi się boryka. Nie narzucaj niczego; podsuń jedynie pomysł rozwiązania danej sytuacji opierając go o swoje doświadczenie (jeśli według Ciebie mógłby pomóc).

INSPIRUJ

Bądź dla dzieci inspiracją, kimś, kogo chciałyby naśladować. Pracując i działając z widoczną pasją, zaangażowaniem, kreatywnością, sprawiasz, że dzieci chcą Cię naśladować, mają energię do dalszego działania. Nawet młodsze maluchy dostrzegają tego typu cechy u swoich opiekunów warto więc pielęgnować je u siebie.

NAUCZ SIĘ SŁUCHAĆ

Bardzo ważna cecha w pracy z dziećmi: słuchaj tego, co mają do powiedzenia. Czy to w trakcie zabawy, opowiadania bajek czy na co dzień. Wysłuchaj upodobań, niechęci, a także zapytaj o powody. Pamiętaj, by nie przerywać dziecku kiedy próbuje Ci coś wyjaśnić. Od czasu do czasu wejdź w rolę dziecka i w rozmowie pozwól mu poczuć się jak dorosły. Niech wyjaśni Ci krok po kroku swoją wizję – a ty bądź skoncentrowana, uważna. Doda Ci to szczerości, tym samym budując wzajemne zaufanie. 

BĄDŹ SOBĄ

Tak jak wspominaliśmy na początku, dzieci są w stanie bardzo szybko wyczuć emocje i uczucia jakie targają drugą osobą. Dlatego tak ważne jest – w budowaniu więzi z dzieckiem – by być sobą i nikogo nie udawać. Bądź szczera w tym co robisz, a jednocześnie w pracy z dziećmi nie zapominaj o poczuciu humoru. To cecha niemal wymagana na stanowisku opiekuna czy nauczyciela. Bycie zabawnym sprawi, że maluchy nie tylko będą widzieć w tobie opiekuna, osobę, która próbuje je czegoś nauczyć, ale przede wszystkim przyjaciela. A więc bądź sobą i czerp z tego przyjemność, dbaj o dobrą zabawę i wszechobecny w tych działaniach humor!

Pamiętajmy, że każde dziecko potrzebuje miłości, uwagi, troski i zrozumienia. To my jako osoby pracujące z dziećmi na co dzień jesteśmy odpowiedzialni za to, by im to zapewnić. Wartościowy czas spędzony z dziećmi wpływa na budowanie szczerej relacji co z kolei warunkuje osobowość dzieci.

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

PS jesteśmy też na YOUTUBE!

Podobne artykuły

Znaczenie rozmowy wychowawczej – jak budować zaufanie i komunikację z dziećmi?

Komunikacja jest kluczem do budowania silnych więzi zarówno między dorosłymi jak i między dorosłymi, a dziećmi. Bez względu na to, czy jesteś rodzicem, nauczycielem czy opiekunem w żłobku, masz wpływ na wychowanie malucha. Wychowanie to proces, który wymaga współpracy, akceptacji i zrozumienia. Jednym z najważniejszych narzędzi wychowawczych jest umiejętność prowadzenia rozmowy z dziećmi, czyli nic innego jak jasna i skuteczna komunikacja. O czym pamiętać, by rozmowy wychowawcze były efektywne, by pozytywnie wpływały na budowanie zaufania i umiejętność komunikacji?