Pozytywne rodzicielstwo. Czym jest i na czym polega?
Czytanie tego wpisu zajmie Ci około 5 minut.
Jako rodzice chcemy dla dzieci wszystkiego co najwspanialsze. Dbamy o ich edukację, samopoczucie, o dobre wychowanie. To normalne, że rodzice nie są nieomylni, przecież nikt nie jest idealny. Mając jednak pod swoimi “skrzydłami” małego człowieka, chcemy zrobić wszystko, by sprawdzić się w tej roli jak najlepiej!
Tak więc nic dziwnego w tym, że poszukujemy swojej drogi w rodzicielstwie. Takiej, w której poczujemy się dobrze, pełni satysfakcji, widząc przy tym jednocześnie szczerą radość dziecka.
POZYTYWNE RODZICIELSTWO
Jako dorośli zdajemy sobie sprawę, że dzieciństwo ma ogromny wpływ na przyszłość i dalsze życie dziecka. Niektóre nasze działania mogą przyczynić się bardziej do szczęścia malucha i odniesienia przez niego sukcesów w późniejszym życiu.
Bycie rodzicem to jednak bez wątpienia wyzwanie. Mamy tutaj wielką przestrzeń do popełnienia błędów wychowawczych, a czas tak szybko mija. W mig możemy zorientować się, że obrany przez nas “plan działania”, metoda wychowawcza, którą stosujemy – po prostu nie działa. Warto jednak nastawić się pozytywnie, a więc mieć na uwadze…pozytywne rodzicielstwo, które pozwoli przypomnieć sobie w naprawdę ciężkich chwilach co jest tak naprawdę ważne. Które być może pozwoli na więcej cierpliwości i empatii w najbardziej stresujących momentach.
Czym więc jest pozytywne rodzicielstwo? Można by napisać, że jest to po prostu bycie pozytywnym rodzicem. To skupienie się na harmonijnym rozwoju dziecka, na zdobyciu jego zaufania i zbudowaniu silnej relacji. Więzi, która da poczucie bezpieczeństwa zarówno jednej jak i drugiej stronie. Definiuje się je jako styl rodzicielski, którego celem jest jak najlepsze wspieranie dziecka, w którym interes dziecka staje się najważniejszy. Oczywiście istnieje kilka ważnych zasad pozytywnego rodzicielstwa, które warto wcielić w codzienne wychowanie dziecka.
Bądź przyjacielem swojego dziecka
Bycie przyjacielem swojego dziecka pozwala na zbudowanie silnej relacji. Wychowanie nie należy do łatwych rzeczy, jednak w gąszczu zasad nie wolno zapominać o szczerej rozmowie, pełnej akceptacji i zrozumienia. To pozwoli dziecku na bycie sobą, co z kolei będzie miało wpływ na jego pewność siebie i poczucie własnej wartości.
Powinniśmy jako rodzice, dzielić się z dzieckiem miłością, swoimi zainteresowaniami, pasjami. Przekazujmy na każdym kroku dziecku moc pozytywnych i ciepłych uczuć. Nie powinniśmy rozpieszczać dziecka zanadto i pozwalać mu na wszystko, jednak powinno wystrzegać się wytykania mu popełnionych błędów, karania. Jako rodzice, którzy są również przyjaciółmi, powinniśmy mieć na uwadze to, że dziecko jest odrębną istotą, a więc ma prawo do swojego zdania, do swoich poglądów, zachowań.
Spędzajcie wspólnie czas
Chcąc być pozytywnym rodzicem musisz otoczyć dziecko ciepłymi uczuciami, które pozwolą wam na zbudowanie silnej więzi. Nie obędzie się tutaj bez twojej obecności i uwagi. Poświęć czas dziecku – spędzajcie go wspólnie na rozmowie, zabawie, odkrywaniu świata. Zaangażuj się w życie i uczucia dziecka, dzięki czemu okażesz mu ogrom empatii i pozwolisz na poczucie się swobodnie i komfortowo przy tobie. Dziecko poczuje, że może być sobą w twojej obecności!
Gdy zbudujesz zaufanie, dziecko będzie mówiło Ci bez lęku o swoich uczuciach, emocjach. Słuchaj uważnie tego, co chce Ci przekazać i pokaż, że może na Ciebie liczyć. To wszystko poprawi waszą komunikację i sprawi, że będzie przebiegała ona bez większych zakłóceń.
Wyzbądź się swoich oczekiwań i wspieraj
Wyzbądź się swoich nadmiernych oczekiwań. Pamiętaj, że twoje dziecko jest odrębną istotą: będzie miało swoje własne zainteresowania, pasje. Będzie miało swoje zdanie i poglądy. Nie narzucaj mu niczego – nie pozwól, by twoje oczekiwania przerosły małego człowieka!
Pamiętaj też, że dziecko jest dzieckiem – pozwól mu więc nim być. Pozwól na popełnianie błędów, uczenie się poprzez doświadczanie. Daj szansę na poznanie siebie. Nie zakazuj, a ostrzegaj. Zakazy sprawią, że dziecko jeszcze bardziej chciało spróbować i doświadczyć danej rzeczy na “własnej skórze”.
Pozwól maluchowi na zabawę, wspieraj jego kreatywność. Również zaangażuj się w twórcze zabawy ze swoim dzieckiem. Pielęgnuj wyobraźnię, która u małego człowieka jest najwspanialsza. Chwal dziecko za każdy mały sukces, np podczas namalowania obrazka. Wspieraj jego talenty i zaangażowanie. Na każdym kroku budujesz pewność siebie swojego dziecka!
Ucz odpowiedzialności i samodzielności
Odpowiedzialności jak i samodzielności trzeba się nauczyć. Warto więc wdrażać w nie dziecko od najmłodszych lat. Nie wyręczaj malucha w obowiązkach, które mógłby wykonać samodzielnie (dostosowane odpowiednio do wieku). Dziecko musi wiedzieć, że ma swoje własne obowiązki, np posprzątanie zabawek po zabawie.
Na każdym kroku zachęcaj również do samodzielności, nie ograniczaj dziecka, kiedy chce zrobić coś “samo”. Choć może zająć wam to więcej czasu, np ubranie skarpetek – znajdź na to przestrzeń. Chwal dziecko za każdy przejaw samodzielności i odpowiedzialności – to sprawi, że poczuje dumę, satysfakcję i z chęcią będzie angażowało się w domowe życie.
Pozytywne rodzicielstwo to przepis na stworzenie udanej, trwałej i głębokiej relacji z dzieckiem. Potrzebne jest zarówno dziecku jak i rodzicowi. Dzięki pozytywnemu podejściu jesteśmy w stanie zdobyć zaufanie dziecka i zrobić wszystko co w naszej mocy, by miało ono wysokie poczucie własnej wartości i dzięki pewności siebie walczyło bez zawahania o swoje przekonania i poglądy w późniejszym życiu. Rysuj uśmiech na buzi swojego malucha: każdego dnia. A przynajmniej podejmij taką próbę – to już coś!
Zobacz także:
📌 KURS ON-LINE NA OPIEKUNA W ŻŁOBKU
📌KURSY DOSKONALĄCE DLA PEDAGOGÓW I RODZICÓW
📌KARTY PDF DO PRACY Z DZIEĆMI