Stres, a praca z dziećmi
Czytanie tego wpisu zajmie Ci około 5 minut
Praca z dziećmi na pewno jest jedyną w swoim rodzaju. Mali ludzie są w stanie nauczyć nas więcej niż możemy sobie wyobrazić. Patrzą na świat ze szczerym zachwytem, dostrzegają piękno w małych, codziennych rzeczach, są szczere i mają w sobie naturalną potrzebę odkrywania. Z całą pewnością praca z dziećmi czy to w żłobku czy przedszkolu daje satysfakcję…ale może być i stresująca!
Stres może utrudniać nam efektywną pracę, zmniejszać naszą wydajność. Jak więc sobie z nim radzić – zwłaszcza jeśli na co dzień pracujemy z maluchami?
Stres, a praca z dziećmi
Nie da się ukryć, że praca z maluchami jest jednym z najbardziej wymagających i odpowiedzialnych zawodów. W końcu jako opiekunowie czy nauczyciele jesteśmy odpowiedzialni za grupę małych dzieci. Musimy więc zapewnić im maksimum bezpieczeństwa, a także wykazać się empatią, cierpliwością oraz zadbać o ich wychowanie jak i edukację. Praca ta ma oczywiście również sporo zalet, a wiele osób marzy o zatrudnieniu w żłobku czy przedszkolu. Bycie opiekunem czy nauczycielem daje wiele satysfakcji. Nie ma tutaj miejsca na nudę; każdy dzień jest inny i dynamiczny. Jako dorośli możemy wyzwolić swoją kreatywność i rozwijać ją u dzieci. Wspierając ich rozwój możemy z dumą obserwować postępy, zdobywanie nowych umiejętności.
Praca z dziećmi to również niestety i stres. Czasem nie sposób go uniknąć. Sytuacje mogą być nieprzewidywalne i z całą pewnością takie, które wymagają natychmiastowego działania. Praca z dziećmi wiąże się zarówno z grupowym jak i indywidualnym podejściem do dziecka. Musimy mieć na uwadze dobro dzieci, ale i ich indywidualne potrzeby. Wszystko to może powodować stres.
Ważne jest więc w pracy z dziećmi, by opiekunowie i nauczyciele umieli skutecznie radzić sobie ze stresem. Dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne to warunek, bez spełnienia którego nie sposób zapewnić dzieciom odpowiedniej opieki.
Stres. Przyczyny
Przyczyny stresu w pracy z dziećmi mogą być różnorodne. Jeśli chodzi o najpopularniejsze z nich, z całą pewnością można wymienić:
-Problemy zdrowotne dzieci: choroby i infekcje u małych dzieci zawsze wywołują stres, a niestety w placówkach takich jak żłobek czy przedszkole, są one często spotykane. W grupie dzieci mogą znaleźć się także maluchy wymagające specjalnej opieki ze względu na alergie czy choroby przewlekłe, co może dodatkowo stresować.
-Praca z rodzicami: nierozłączną częścią pracy opiekunów i nauczycieli jest także praca z rodzicami maluchów. Nierzadko wysokie wymagania rodziców mogą wywoływać presję, a co za tym idzie – stres.
-Wysokie wymagania: praca z dziećmi wymaga nie tylko odpowiednich kompetencji i zaangażowania emocjonalnego, ale również wiąże się z ciągłym doskonaleniem swych umiejętności i kwalifikacji.
Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do poważnego stresu u nauczycieli i opiekunów, co w konsekwencji może wpłynąć na ich zdrowie i jakość pracy.
Skutki stresu
Stres w pracy może powodować wiele szkodliwych skutków. Przede wszystkim może prowadzić do zmęczenia oraz wypalenia zawodowego. Motywacja i zaangażowanie w obowiązki zawodowe spadają, co odbija się zarówno na pracowniku jak i dzieciach.
Należy tutaj także wspomnieć o pogorszeniu się stanu zdrowia fizycznego. Stres ma wpływ na układ odpornościowy, sen czy pracę serca. Zagrożone jest również zdrowie psychiczne. Stres może wywoływać uczucie lęku i niepokoju, irytację oraz frustrację.
Wszystko to może prowadzić do pogorszenia się relacji opiekuna, nauczyciela z dziećmi, do stracenia wcześniej zdobytego zaufania. Ma również wpływ na podejście do pracy i swych obowiązków: szybciej rezygnujemy z powziętych wcześniej celów czy pomysłów, które chcieliśmy zrealizować w swojej grupie.
Stres: poradź sobie z nim!
Warto stosować skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem, by nadal móc cieszyć się pracą i spełniać się zawodowo. Przydatne okażą się na przykład techniki relaksacyjne (joga, medytacja czy ćwiczenia oddechowe) jak i odpowiednia organizacja i planowanie czasu. Należy unikać przepracowania i zapobiegać presji czasu. Warto planować nie tylko zadania, ale i czas na odpoczynek.
Do skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem można dodać regularny ruch – wystarczą krótkie ćwiczenia czy codzienny spacer – jak i zajęcia czy hobby poza pracą, które pozwoli nam na oderwanie myśli i relaks.
Radzenie sobie ze stresem w pracy z dziećmi to proces indywidualny, a każdy nauczyciel i opiekun powinien znaleźć odpowiednie dla siebie sposoby radzenia sobie z nim. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że sobą również należy się odpowiednio zaopiekować!
Stres w pracy z maluchami jest zjawiskiem niezbyt przyjemnym, jednak całkowicie zrozumiałym i naturalnym. Ważne, by nie ulegać mu i skutecznie z nim walczyć!
📍 ZOBACZ TAKŻE: