Stres, a praca z dziećmi

stres, a praca z dziecmi

Czytanie tego wpisu zajmie Ci około 5 minut

Praca z dziećmi na pewno jest jedyną w swoim rodzaju. Mali ludzie są w stanie nauczyć nas więcej niż możemy sobie wyobrazić. Patrzą na świat ze szczerym zachwytem, dostrzegają piękno w małych, codziennych rzeczach, są szczere i mają w sobie naturalną potrzebę odkrywania. Z całą pewnością praca z dziećmi czy to w żłobku czy przedszkolu daje satysfakcję…ale może być i stresująca!

Stres może utrudniać nam efektywną pracę, zmniejszać naszą wydajność. Jak więc sobie z nim radzić – zwłaszcza jeśli na co dzień pracujemy z maluchami?

Stres, a praca z dziećmi

Nie da się ukryć, że praca z maluchami jest jednym z najbardziej wymagających i odpowiedzialnych zawodów. W końcu jako opiekunowie czy nauczyciele jesteśmy odpowiedzialni za grupę małych dzieci. Musimy więc zapewnić im maksimum bezpieczeństwa, a także wykazać się empatią, cierpliwością oraz zadbać o ich wychowanie jak i edukację. Praca ta ma oczywiście również sporo zalet, a wiele osób marzy o zatrudnieniu w żłobku czy przedszkolu. Bycie opiekunem czy nauczycielem daje wiele satysfakcji. Nie ma tutaj miejsca na nudę; każdy dzień jest inny i dynamiczny. Jako dorośli możemy wyzwolić swoją kreatywność i rozwijać ją u dzieci. Wspierając ich rozwój możemy z dumą obserwować postępy, zdobywanie nowych umiejętności.

Praca z dziećmi to również niestety i stres. Czasem nie sposób go uniknąć. Sytuacje mogą być nieprzewidywalne i z całą pewnością takie, które wymagają natychmiastowego działania. Praca z dziećmi wiąże się zarówno z grupowym jak i indywidualnym podejściem do dziecka. Musimy mieć na uwadze dobro dzieci, ale i ich indywidualne potrzeby. Wszystko to może powodować stres.

Ważne jest więc w pracy z dziećmi, by opiekunowie i nauczyciele umieli skutecznie radzić sobie ze stresem. Dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne to warunek, bez spełnienia którego nie sposób zapewnić dzieciom odpowiedniej opieki.

Stres. Przyczyny

Przyczyny stresu w pracy z dziećmi mogą być różnorodne. Jeśli chodzi o najpopularniejsze z nich, z całą pewnością można wymienić:

-Problemy zdrowotne dzieci: choroby i infekcje u małych dzieci zawsze wywołują stres, a niestety w placówkach takich jak żłobek czy przedszkole, są one często spotykane. W grupie dzieci mogą znaleźć się także maluchy wymagające specjalnej opieki ze względu na alergie czy choroby przewlekłe, co może dodatkowo stresować.

-Praca z rodzicami: nierozłączną częścią pracy opiekunów i nauczycieli jest także praca z rodzicami maluchów. Nierzadko wysokie wymagania rodziców mogą wywoływać presję, a co za tym idzie – stres.

-Wysokie wymagania: praca z dziećmi wymaga nie tylko odpowiednich kompetencji i zaangażowania emocjonalnego, ale również wiąże się z ciągłym doskonaleniem swych umiejętności i kwalifikacji.

Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do poważnego stresu u nauczycieli i opiekunów, co w konsekwencji może wpłynąć na ich zdrowie i jakość pracy.

Skutki stresu

Stres w pracy może powodować wiele szkodliwych skutków. Przede wszystkim może prowadzić do zmęczenia oraz wypalenia zawodowego. Motywacja i zaangażowanie w obowiązki zawodowe spadają, co odbija się zarówno na pracowniku jak i dzieciach.

Należy tutaj także wspomnieć o pogorszeniu się stanu zdrowia fizycznego. Stres ma wpływ na układ odpornościowy, sen czy pracę serca. Zagrożone jest również zdrowie psychiczne. Stres może wywoływać uczucie lęku i niepokoju, irytację oraz frustrację.

stres moze miec negatywne skutki
Stres moze miec negatywne skutki zarówno dla opiekuna jak i dzieci

Wszystko to może prowadzić do pogorszenia się relacji opiekuna, nauczyciela z dziećmi, do stracenia wcześniej zdobytego zaufania. Ma również wpływ na podejście do pracy i swych obowiązków: szybciej rezygnujemy z powziętych wcześniej celów czy pomysłów, które chcieliśmy zrealizować w swojej grupie.

Stres: poradź sobie z nim!

Warto stosować skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem, by nadal móc cieszyć się pracą i spełniać się zawodowo. Przydatne okażą się na przykład techniki relaksacyjne (joga, medytacja czy ćwiczenia oddechowe) jak i odpowiednia organizacja i planowanie czasu. Należy unikać przepracowania i zapobiegać presji czasu. Warto planować nie tylko zadania, ale i czas na odpoczynek.

Do skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem można dodać regularny ruch – wystarczą krótkie ćwiczenia czy codzienny spacer – jak i zajęcia czy hobby poza pracą, które pozwoli nam na oderwanie myśli i relaks.

Radzenie sobie ze stresem w pracy z dziećmi to proces indywidualny, a każdy nauczyciel i opiekun powinien znaleźć odpowiednie dla siebie sposoby radzenia sobie z nim. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że sobą również należy się odpowiednio zaopiekować!

Stres w pracy z maluchami jest zjawiskiem niezbyt przyjemnym, jednak całkowicie zrozumiałym i naturalnym. Ważne, by nie ulegać mu i skutecznie z nim walczyć!

📍 ZOBACZ TAKŻE:

🍀 Kurs na opiekuna w żłobku

🍀 Szkolenia doskonalące Eduka Center

🍀 Karty PDF do pracy z dziećmi

Podobne artykuły

Swobodna zabawa jako sposób na nudę

Swobodna zabawa zajmuje ważne miejsce w życiu każdego dziecka. To dzięki niej, maluch jeszcze bardziej rozwija swoją kreatywność, samodzielność, a także wyobraźnię. Zachęcenie dziecka do swobodnej zabawy jest świetnym sposobem na radzenie sobie z nudą.