Czy wiesz, dlaczego zabawa sensoryczna jest ważna?
Wszyscy wiemy, że dziecko to naturalny odkrywca. Maluch ma w sobie ciekawość świata, chce poznać otaczającą go rzeczywistość, doświadczyć jej, eksplorować! I my jako rodzice, nauczyciele, opiekunowie (sprawdź nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ), powinniśmy dziecku to umożliwić, a wręcz to zainteresowanie rozbudzać.
Jak to zrobić? Metod i sposobów jest naprawdę wiele. A jedną z nich jest zabawa sensoryczna…na pewno o niej co nieco słyszałaś! W końcu jest ona dość popularnym rozwiązaniem zarówno na pracę zbiorową z dziećmi w żłobkach i przedszkolach, jak i na pracę indywidualną z maluchem w domu.
DLACZEGO SENSORYKA JEST ATRAKCYJNA DLA DZIECKA?
Nie da się zaprzeczyć, że zabawa sensoryczna z boku wygląda dość imponująco. Mąka na podłodze, ryż, makaron, różnego rodzaju pianki…to może przyprawić niektórych o drżenie i kręcenie głowy! Pierwsze skojarzenie…bałagan. Ale tylko pomyśl: dziecko uwielbia bałaganić! Dla niego to czysta zabawa; żadna złośliwość.
I teraz jak poczuje się mały człowiek gdy dasz mu tyle możliwości: zabawę na podłodze, z różnego rodzaju składnikami, które mogą pobrudzić…jednym słowem zaprosisz go do tego chaosu i pozwolisz na zatracenie się w nim – bez myśli o tym, że może pobrudzić siebie i przestrzeń dookoła. Co mogłoby pójść nie tak? Taki maluch będzie przeszczęśliwy! Poczuje się wolny, a wolność to piękna sprawa. Poczucie wolności jest ważne dla każdego człowieka, dla każdego też oznacza co innego. Małe dziecko również lubi ją odczuwać; choćby właśnie (a może i głównie) podczas zabawy. Zabawa sensoryczna przed dziećmi otwiera magiczny świat nauki i rozwoju, jakiego nie daje żadna inna aktywność. I pamiętaj: nie jest to tylko bałagan, który daje super zabawę. Przede wszystkim jest to nauka, czysty rozwój dziecka. Z tego pozornego chaosu tak naprawdę płynie cisza i spokój.
NAUKA POPRZEZ DOTYK
Zabawa sensoryczna to przede wszystkim nauka, która ma za zadanie stymulować. Jej podstawą jest wykorzystanie wszystkich zmysłów, pobudzenie ich.
Dziecko doświadczając zabawy sensorycznej, używa wielu zmysłów, by poznać świat. Widzi jak porusza się ryż i kasza, słyszy dźwięk przesypywanych orzechów czy grochu, czuje jak pianka przelewa mu się między palcami.
Aktywności sensoryczne mogą być również bezpieczne pod względem smaku. Możemy zorganizować ćwiczenie z wykorzystaniem takich składników, które dziecko będzie mogło bez problemu posmakować, polizać, wykorzystując to do nauki poprzez zmysł smaku.
CENNE UMIEJĘTNOŚCI PRAKTYCZNE ORAZ MATEMATYCZNE
Zabawa sensoryczna uczy również cennych umiejętności praktycznych, które potrzebne będą dziecku przez całe życie. Czego dziecko może nauczyć się dzięki sensoryce? Między innymi nalewania, przelewania cieczy. Dziecko musi się skupić, by przelać wodę czy sok z jednego pojemnika do drugiego. I to je wycisza; widoczny jest więc ten spokój i cisza, o których pisaliśmy wyżej.
Może być to również umiejętność posługiwania się łyżką: nabieranie, przenoszenie, a to rozwija oczywiście zdolności motoryczne – niezbędne z kolei do nauki pisania. Zabawa sensoryczna naturalnie angażuje do pracy rączki i palce dziecka, mięśnie, których dziecko potrzebuje, by rozwijać prawidłowo motorykę małą.
Kolejną kwestią są niejako…umiejętności matematyczne. Dziecko przesypując groch czy ryż z jednego pojemnika do drugiego, nieświadomie uczy się także mierzenia pojemności, szacowania. Zdobywa także świadomość przestrzenną; potrafi porównać jeden obiekt do drugiego, odnieść się do ich wielkości, szerokości.
NIEZALEŻNOŚĆ I SWOBODNA ZABAWA
Kolejnym powodem, dla którego zabawa sensoryczna jest ważna jest fakt, że pozwala ona na niezależność i swobodną zabawę.
Jest to całkiem coś innego niż gotowe zabawki, które nierzadko świecą i grają. Dziecko trzymając pojemniki i ryż w małych rączkach przeżywa całkiem inny rodzaj skupienia niż podczas zabawy zwykłymi zabawkami. Ma szansę samodzielnie wymyślić co zrobi z danymi produktami, jak je wykorzysta.Rozwija się tutaj bardzo ładnie kreatywność i wyobraźnia – gdyż potrzeba ich więcej, by dany produkt “ożywić”. Co więcej, dziecko buduje w ten sposób umiejętność koncentracji. Kieruje zabawą i ustala zadania.
Dziecko ma szansę przeżyć niezależną, nieprzerwaną niczym zabawę. Następuje naturalny proces uczenia się, którego nie warto zakłócać! Dziecko doskonale wie co robi. I odkryje to, że może przelać wodę z jednego naczynia do drugiego.
COŚ SENSORYCZNEGO OD EDUKA CENTER
Wiedząc jak bardzo zabawa sensoryczna jest ważna i chcąc pomóc rozwijać się rodzicom i osobom pracującym z dziećmi w tym zakresie, stworzyliśmy kurs on-line o charakterze doskonalącym. Jest to kurs Plastyki Sensorycznej. Dowiesz się o nim więcej o tej metodzie pracy z dziećmi, ale także poznasz wiele inspiracji i pomysłów na rozwijające zabawy dla dzieci o charakterze sensorycznym.
Kurs cieszy się bardzo dużą popularnością dzięki praktycznym przykładom i propozycjom, które stanowią 90% kursu.
Prowadzony jest przez specjalistę w zakresie Plastyki Sensorycznej – pedagoga specjalnego, mgr Martę Siłakowską-Zioune. Znajdziesz go w naszym sklepie internetowym TUTAJ.
Pamiętaj: nie bój się zabawy sensorycznej. To naturalny sposób na aktywność, która da dziecku bardzo wiele: pozwoli mu na wszechstronny rozwój. To cudowne móc obserwować szczere szczęście dzieci, które uczą się tak wielu umiejętności dzięki podstawowym produktom. Dzięki czemuś tak prostemu! Warto więc mówić jak najczęściej o zabawie sensorycznej – i oczywiście stosować ją.
Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!
PS jesteśmy też na YOUTUBE!