Czym powinien charakteryzować się dobry opiekun?

czym powinien charakteryzować się dobry opiekun

Wiele osób wyobraża sobie pracę z dziećmi. Nie da się zaprzeczyć, że jest ona inna niż wszystkie. Małe osóbki dają wiele radości i uśmiechu, a i mogą nauczyć dorosłego wielu rzeczy. Czego? Przede wszystkim tego, by cieszyć się z małych rzeczy, dostrzegać magię w zwyczajnych czynnościach i obiektach i by częściej mówić wprost to, co leży nam na sercu.

Praca z dziećmi może być różna: wyróżniamy pracę jako niania, pracę jako nauczyciel oraz pracę jako opiekun – w żłobku czy klubie malucha.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy poruszyć kwestię opiekunów w żłobkach…czym powinien charakteryzować się dobry opiekun?

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Dobry opiekun powinien być oczywiście odpowiedzialny. Jest to jedna z najważniejszych kwestii: w grę wchodzi sprawowanie opieki nad małymi dziećmi, a więc odpowiedzialność i rozwaga to coś co powinno wyróżniać przyszłego opiekuna. Zapewnienie maluchom bezpieczeństwa na czas przebywania w placówce to główne zadanie opiekuna w żłobku.

CIERPLIWOŚĆ

Nie sposób zostać dobrym opiekunem nie będąc cierpliwym! 🙂 Małe dzieci mają to do siebie, że potrzebują czasu: czy to w nauce nowych czynności, umiejętności czy to podczas adaptowania się do nowego miejsca czy to podczas wykonywania różnego rodzaju zajęć. Osoba niecierpliwa nie sprawdzi się w pracy w żłobku, a nawet jeśli – będzie się po prostu męczyła, chcąc zrobić wszystko “na już, tu i teraz”. Zdarzają się dni, że dzieci bez przerwy płaczą czy uparcie nie chcą wykonywać jakiegoś zajęcia/ćwiczenia, co może burzyć plan dnia opiekuna. I co wtedy? Opiekun musi wykazać się cierpliwością i spokojem – nie ma innej opcji! 🙂

EMPATIA

Jaki jeszcze powinien być dobry opiekun? Oczywiście empatyczny. Na pierwszy rzut oka problemy dziecka mogą wydawać nam się błahe, jednak dla małej osoby to problemy niesamowicie ważne. Nie możemy ignorować czy bagatelizować spraw dziecka, choćby wydawały nam się zupełnie nieważne. Musimy okazać dziecku należyty szacunek, uklęknąć, popatrzeć maluchowi w oczy i po prostu: wczuć się w jego sytuację. Będąc empatycznym, będziemy w stanie pocieszyć dziecko i znaleźć szybko rozwiązanie jego problemu: czy będzie to przyszycie łapy pluszowemu pieskowi czy pomoc w pokolorowaniu obrazka…obojętnie – wszystko co jest ważne dla dziecka, powinno być też ważne dla dobrego opiekuna!

WYOBRAŹNIA

Tak, dobry opiekun powinien mieć też bogatą wyobraźnię, powinien być kreatywny – by mógł dostrzec magię tam gdzie widzi ją dziecko.

Dzięki wyobraźni można stworzyć także wspaniałe, niezapomniane zajęcia czy zabawy, które uszczęśliwią dzieci i wywołają uśmiech na ich buziach!

Używając wyobraźni, materiały do zajęć czy ciekawych zabaw zobaczymy wszędzie – nawet w najprostszych rzeczach domowego użytku, z którymi obcujemy na co dzien!

ODPOWIEDNIE KWALIFIKACJE

Dobry opiekun powinien posiadać także odpowiednie kwalifikacje i wiedzę. Zgodnie z ustawą żłobkową, aby pracować w żłobku czy klubie malucha na stanowisku opiekuna, należy posiadać co najmniej wykształcenie średnie i kurs na opiekuna w żłobku 280h. Kurs powinien być kwalifikacyjny, z aktualną decyzją Ministerstwa. 

Nasz kurs w formie on-line na opiekuna znajdziesz TUTAJ. Nadaje on legalne kwalifikacje zawodowe, posiadamy też zgodę Ministerstwa nr 15/2018. 

Kurs dostarcza mnóstwo specjalistycznej wiedzy, która przyda się w pracy z małymi dziećmi. Nauka odbywa się na nowoczesnej platformie e-learningowej. Szkolenie składa się z 200h teorii, która przedstawiona jest w formie wideo, audio, pdf, a także z 80h praktyk, które realizuje się w wybranym żłobku bądź klubie malucha.

CHĘĆ ROZWOJU I DOKSZTAŁCANIA SIĘ

Dobry opiekun powinien odczuwać chęć nieustannego rozwoju i dokształcania się! W edukacji wciąż obserwujemy zmiany i nowości: warto z nich korzystać, testować, podążać za nimi. Nowe pomoce dydaktyczne, e-booki z propozycjami zabaw czy inne inspiracje, po które warto sięgnąć, by spróbować z dziećmi czegoś nowego – to jest to!

Obecnie zapisując się na nasz kurs na opiekuna w żłobku, otrzymuje się wyjątkowy bon w postaci dostępu do Akademii Opiekuna za darmo na okres 2 lat.

O Akademii więcej przeczytać można TUTAJ. To autorski projekt, który powstał z myślą o wspieraniu opiekunów w ich pracy z dziećmi. Akademia oferuje wiele inspiracji, pomocy dydaktycznych, webinarów czy innych pomocnych materiałów. Warto do niej zaglądać!

Nie ulega wątpliwości, że dobry opiekun powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje! Praca z dziećmi nie należy do łatwych, jednak może nieść wiele radości i spełnienie zawodowe. Warto spełniać swe zawodowe marzenia i nie czekać…szansa na zdobycie upragnionego stanowiska zawodowego i kwalifikacji do pracy z maluchami pojawia się już TERAZ! 😉

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *