Dlaczego rozwój motoryki małej jest ważny?

dlaczego rozwój motoryki małej jest ważny?

Motoryka duża i motoryka mała. Jako osoby pracujące z dziećmi powinniśmy zwracać na nie uwagę, by w codziennych zajęciach stosować ciekawe zabawy i ćwiczenia, które zarówno jedną jak i drugą motorykę będą rozwijać.

Dzisiejszy artykuł poświęcimy motoryce małej. Dlaczego jej rozwój jest ważny? I czym ona w ogóle jest?

Motoryka mała to nic innego jak aktywność dłoni, palców. Sprawność rąk. Można do niej zaliczyć tak codzienne aktywności jak pisanie, rysowanie, zawiązywanie butów, zapinanie guziczków, lepienie z plasteliny.

Dlaczego rozwój motoryki jest ważny?

Choć może wydawać się, że ruchy palców i dłoni to coś naturalnego, to jednak zdolności motorycznych nie otrzymujemy od razu po urodzeniu. Motorykę małą należy ćwiczyć i rozwijać. Jeśli pracujemy więc z dziećmi, np w żłobku (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ), warto pamiętać o motoryce małej w codziennych ćwiczeniach.

Motoryka mała jest ważna z uwagi na fakt, iż jest wstępem do nauki pisania jak i czytania. Co więcej, uczy także koncentracji z uwagi na to, że ćwiczenia motoryczne wymagają dużego skupienia i cierpliwości. Oczywiście kształtuje także koordynację wzrokowo-ruchową.

Warto pamiętać, że powinniśmy zacząć od rozwijania motoryki dużej czyli aktywności całego ciała. To właśnie motoryka duża ma wpływ na motorykę małą – o tym nie wolno zapominać.

Jak rozwijać motorykę małą?

Ćwiczeń na motorykę małą jest naprawdę wiele. Pamiętajmy, by były one dopasowane do wieku i możliwości dziecka. Z uwagi na to, że pomysłów jest naprawdę dużo, możemy tak wykonywać ćwiczenia i zabawy, że nie znudzą się one najmłodszym. Zadania na motorykę małą powinny dawać maksimum radości i stanowić niepowtarzalną zabawę – w której rozwój motoryki małej stanowi dobry dodatek.

Do ćwiczeń motoryki małej na pewno można zaliczyć wszelkie prace plastyczne, lepienie z plasteliny, nawlekanie – na przykład makaronu na sznurek, wyszywanie, układanie puzzli czy innych układanek, a także codzienne czynności typu zapinanie guzików czy wiązanie butów.

Ćwiczenia z motoryki małej. Zdjęcie rysującego dziecka.

My jednak jak zwykle chcemy dać wam gotowe rozwiązania z danego tematu. Proponujemy wam więc ukończenie naszego szkolenia doskonalącego w formie on-line: Motoryczni Geniusze. Terapia ręki i grafomotoryka. Szkolenie dotyczy motoryki małej, a konkretnie terapii ręki. Specjalista mgr Marta Siłakowska-Zioune opowiada profesjonalnie o tematach z zakresu diagnozy terapii ręki i grafomotoryki. Wiele przykładów praktycznych, propozycje ćwiczeń i gotowe – autorskie scenariusze to coś, co wyróżnia nasz kurs spośród innych tego typu na rynku! Od zawsze stawiamy na praktykę – a ona, zwłaszcza na kursach dotyczących terapii i różnorakich metod – jest najważniejsza.

Profesjonalne, gotowe rozwiązania to coś, co na pewno przyda się w pracy każdemu opiekunowi czy rodzicowi. 

Szkolenie w cenie promocyjnej znajduje się TUTAJ.

Ręka pracuje.Pakiet książeczkowy.

Prócz kursu mamy oczywiście także przeróżne pakiety edukacyjne. Wszystkie znajdują się w sklepie internetowym KLIK. 

Na szczególną uwagę zasługuje pakiet Ręka pracuje – KLIK. Jest to pakiet książeczkowy. 

 Skupiamy się w nim w 100% na praktyce i ćwiczeniach małej ręki. Polecamy wydrukować wszystkie karty i włożyć do segregatora. Ćwiczenia skupiają się na rozwoju motoryki małej: znajdziecie wśród nich ciekawe szlaczki, ćwiczenia polegające na dokończeniu wzoru oraz wklejaniu elementów w odpowiednie miejsca, ćwiczenia z zakresu pisania czy wycinania konkretnych elementów nożyczkami. Ale to nie wszystko! Pakiet Ręka Pracuje proponuje również ćwiczenia z zakresu kolorowania według wzoru, łączenia elementów w pary, dorysowywania przeciwieństw czy ćwiczenia typu labirynty. Dzięki tym praktycznym ćwiczeniom dziecko z pewnością stanie się mistrzem sprawnej rączki – w pakiecie znajdziecie także dyplom, który będziecie mogli wręczyć dzielnemu maluchowi za jego zaangażowanie!

Dlaczego rozwój motoryki małej jest tak ważny? Jesteśmy pewni, że już wiecie. Nie zapominajcie o małej motoryce podczas codziennych zajęć, ale nie traktujcie ćwiczeń z jej zakresu jako przykrego obowiązku. Mogą być one naprawdę kreatywne i pełne radości – po prostu wypełnione zabawą. Udowodni wam to nasz pakiet jak i kurs Motoryczni Geniusze!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

PS jesteśmy też na YOUTUBE!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *