Integracja sensoryczna. Wspieranie rozwoju dziecka

Na pozytywnym wspieraniu rozwoju dziecka każdego dnia skupiają się nie tylko rodzice, ale także nauczyciele czy opiekunowie w żłobkach (zobacz nasz kurs on-line na opiekuna TUTAJ) i klubach malucha.

O prawidłowy rozwój dziecka możemy zadbać na wiele sposobów. Warto pamiętać o codziennej dawce ruchu, ćwiczeniach w formie zabawy rozwijających ogólnie pojęty rozwój, w tym ćwiczeniach motorycznych, plastycznych, językowych.

INTEGRACJA SENSORYCZNA

W kontekście rozwoju, często słyszy się o zaburzeniach integracji sensorycznej. Zazwyczaj gdy mówimy o integracji sensorycznej, wspominamy o niepokojących objawach w codziennym funkcjonowaniu dziecka w tym obszarze.
Aby uniknąć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, już od najmłodszych lat możemy – i oczywiście powinniśmy – wspierać rozwój integracji sensorycznej u dziecka!

Integrację sensoryczną określa się jako zdolność, umiejętność do rozumienia oraz do przetwarzania i porządkowania bodźców. Bodźce odbierane są z otoczenia za pomocą zmysłów i przekazywane do mózgu.
Jeśli chodzi o zaburzenia SI – utrudniają one rozwój, naukę pisania, liczenia, a nawet zapamiętywanie. Dzieci z zaburzeniami mogą w różny sposób reagować na dane bodźce, np rozdrażnieniem czy agresją, mogą szukać kontaktu z dziećmi bądź unikać go.WSPIERANIE ROZWOJU INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

Aby wspomagać rozwój integracji sensorycznej możemy na co dzień stosować różnego typu zabawy i ćwiczenia, modyfikując je według siebie czy potrzeb i możliwości danego dziecka. 

Propozycji jest naprawdę wiele! Można dotykać z dziećmi różnego rodzaju materiałów czy rzeczy – od miękkich po szorstkie, małe dzieci można zachęcać do raczkowania po innym terenie niż zazwyczaj. np po trawie czy drewnianej podłodze, a niemowlęta kłaść na macie czy dywanie, pozwalając, by próbowały samodzielnie się podnieść.

Z większymi dziećmi można stymulować zmysł dotyku, ukrywając w pudełkach rzeczy o różnych kształtach. Zachęcamy też do samodzielności przy ubieraniu się bądź jedzeniu.

SENSORAKI. JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ SENSORYCZNY U DZIECI?

Nasz zespół Eduka Center doskonale wie, jak ważne jest wspieranie rozwoju integracji sensorycznej od najmłodszych lat.

Dlatego też przygotowaliśmy dla was wyjątkowy kurs on-line Sensoraki. Jak wspierać rozwój sensoryczny u dzieci? 
Znajdziecie go TUTAJ.

Kurs prowadzony jest przez specjalistę, mgr Martę Siłakowską-Zioune. Przeznaczony jest dla wszystkich zainteresowanych tematyką integracji sensorycznej, polecany rodzicom, nauczycielom, opiekunom, studentom pedagogiki.

Dostęp do materiałów otrzymuje się na okres dożywotni. Oznacza to, że po wpłacie od razu można rozpocząć naukę i samodzielnie decydować o przebiegu szkolenia.

Wystarczy dostęp do internetu, by zdobywać wiedzę gdzie i kiedy ma się ochotę. Dostęp otrzymuje się na zawsze także w każdym momencie można wrócić do interesującej nas kwestii czy tematu.

Dzięki kursowi dowiecie się w jaki sposób rozwijać integrację sensoryczną u dzieci oraz jak rozpoznawać niepokojące objawy, by w możliwie najszybszy sposób móc zareagować.

Nasz kurs to nie tylko teoria, ale także praktyczne rozwiązania – dzięki temu wyróżnia się spośród innych tego typu na rynku!

W naszym kursie omawiamy propozycje ćwiczeń rozwijających, propozycje ćwiczeń i zabaw, a także udostępniamy karty PDF, w których opisujemy jak rozwijać np percepcję wzrokową.

Szkolenie oferuje wiele propozycji praktycznych, w formie ćwiczeń i zabaw, które można wykorzystać w pracy z dziećmi: zarówno w domu, przedszkolu jak i żłobku czy klubie malucha!

To naprawdę świetna propozycja dla każdego rodzica i pedagoga! Kurs w promocyjnej cenie jest do nabycia TUTAJ.

Pamiętajcie, że po ukończeniu całego materiału macie możliwość wygenerowania zaświadczenia o ukończeniu kursu, co może przydać się w waszej pracy.

Integracja sensoryczna ma ogromne znaczenie w życiu człowieka. Nie zapominajmy o niej podczas codziennego wspierania rozwoju!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *