Jak uczyć dziecko o roślinach?

jak uczyć dziecko o roślinach?

Matka natura tworzy najpiękniejsze obrazy – czyż nie? Świat jest piękny, a przyroda zachwyca. Obserwowanie jak rośliny budzą się do życia, jak lasy, łąki i parki nabierają zielonych barw, jak pszczoły pracują dzielnie – to proste, małe czynności, które potrafią sprawić dużo radości i dać szczęście.

Jako dorośli często zapominamy, że najprostsze rzeczy, te które są wprost na wyciągnięcie ręki – potrafią być najwspanialszym skarbem. Trzeba tylko chcieć to dostrzec – i otworzyć oczy, zatrzymać się na moment w pędzie życia. Zachwycić się. Promykiem słońca, mrówką zmierzającą do pracy czy wiosennym kwiatem, który obudził się, by wspaniale przeżyć wiosnę.

Zwłaszcza powinniśmy tego dokonać jako rodzice, nauczyciele czy opiekunowie (sprawdź nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ).

Pracując z dziećmi, przebywając z nimi na co dzień, wpajamy im wartości i uczymy – nie tylko codziennych czynności i ważnych umiejętności, ale i życia. Szacunek do matki natury – to coś, co każda osoba powinna mieć w sobie. Powinniśmy wpajać go dzieciom już od najmłodszych lat!

A jak najlepiej nauczyć szacunku do przyrody? To proste! Dużo o niej mówić, edukować i przede wszystkim otaczać się nią, przebywać wśród niej.

W dzisiejszym artykule chcemy skupić się na roślinach. W jaki sposób uczyć dzieci o roślinach?

Sprawdźcie nasze sposoby!

UPRAWA OGRÓDKA, HODOWANIE ROŚLIN

Jednym z lepszych sposobów jest uprawa ogródka i hodowanie roślin. Ogródek można uprawiać nawet w żłobku czy przedszkolu jeśli pozwalają na to warunki. Można na podwórku stworzyć przestrzeń – wystarczy nawet niewielka – by móc cieszyć się pięknym ogródkiem.

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, nic nie stoi na przeszkodzie by hodować rośliny doniczkowe, a nawet zioła, owoce czy warzywa.

To pozwoli dzieciom na rozwijanie wiedzy o pielęgnowaniu roślin, a także sprawi, że staną się bardziej odpowiedzialne czy będą trenowały współpracę ze sobą.

Dbanie o roślinki  niesie ze sobą dużo zalet. Dziecko również ćwiczy podczas pielęgnowania ich cierpliwość, samodzielność.

Świetnym dodatkiem do uprawiania ogródka czy pielęgnowania roślin będzie pakiet edukacyjny W ogrodzie.

Jest to pakiet Eduka Center, który znajduje się TUTAJ. Pozwoli na zorganizowanie zajęć edukacyjnych, które będą dopełnieniem prac ogrodowych.

Ćwiczenia, które proponujemy w tym pakiecie, pozwolą dzieciom zdobyć ważne informacje, takie jak, na przykład: czego rośliny potrzebują do życia. To także propozycje zabaw i ćwiczeń, które rozwijają różne umiejętności, np naukę przeliczania.

KONTAKT Z NATURĄ

Kolejną propozycją jest nieoceniony kontakt z naturą. Pozwala on dostrzec dziecku piękno świata, uwrażliwia, poszerza informacje o tym, jak wygląda cykl życia. Co więcej, regularne przebywanie na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na zdrowie i odporność dziecka.

Możemy pokazywać dziecku “na żywo” różne kwiaty i rośliny, możemy bawić się w wypatrywanie ich. To więc nie tylko nauka, ale i zabawa, kształtowanie pozytywnych nawyków.

Obserwowanie roślin w naturalnym środowisku podtrzymuje także ciekawość świata, którą dzieci noszą w sobie. 

Uprawa ogródka, hodowanie roślin, stworzenie własnego zielnika, a poza tym ruch i regularne spacery, to wszystko wpływa na naukę o roślinach, o przyrodzie, matce naturze, o świecie. 

Warto dodać do tego także część typową edukacyjną – w czym mogą pomóc gotowe pakiety tematyczne.

Świetnie sprawdzą się tutaj pakiet Życie Roślin, który znajdziecie TUTAJ

W pakiecie znajduje się podział roślin, nazewnictwo oraz fazy rozwoju. Będzie idealny dla każdego brzdąca, zwłaszcza jeśli zaangażujemy go w pielęgnowanie roślinek.

Mamy dla was jeszcze jedną propozycję – i jest to pakiet Wiosenne Kwiaty. Pobierzecie go za DARMOTUTAJ.

Zawiera on karty trójdzielne z realnymi zdjęciami wiosennych kwiatów. Będzie idealny, by pokazać dzieciom jakie kwiaty rosną wiosną, a następnie będzie można wybrać się na spacer w poszukiwaniu ich.

Karty spełniają wymogi polskiego Instytutu Montessori – dzięki nim dziecko jest w stanie samodzielnie dokonać kontroli błędu. Sprawdzi się zarówno w pracy z młodszymi jak i starszymi dziećmi.

Polecamy wam wpleść naukę o roślinach w zajęcia z dziećmi. Jest to potrzebne, piękne i dające mnóstwo radości, satysfakcji. Cieszmy się tym, co dała nam Matka Natura – a daje nam sporo, każdego dnia! Pokażmy to dzieciom!


Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

PS jesteśmy też na YOUTUBE!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *