Jak uczyć dzieci ochrony środowiska?

Matka Natura daje nam tak wiele dobrego. Otaczająca nas przyroda zachwyca na każdym kroku. To wielki skarb, że każdego dnia możemy cieszyć się prawdziwą magią! Motylem latającym obok, kwiatami, drzewami, opowiadającymi swe sekrety, przyjemnym wiatrem, promieniami słońca na twarzy, taflą spokojnego jeziora czy lasem, w którym możemy odetchnąć świeżym powietrzem.
Jako rodzice, nauczyciele, opiekunowie (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ), powinniśmy robić wszystko, by nauczyć dzieci szacunku do Matki Natury.

Jest to ogromnie ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy Ziemia jest w coraz gorszej sytuacji. Ekologia powinna być jedną ze spraw, o których powinniśmy pamiętać, o których powinniśmy mówić głośno, których powinniśmy nauczać dzieci. Dlaczego? Oczywiście ze względu na kondycję naszej planety, ale także po to, by dziecko wyrosło na odpowiedzialnego, pełnego wrażliwości człowieka.
Jak więc uczyć dzieci ochrony środowiska? Jakie kroki podjąć?

OSZCZĘDZANIE WODY

Jednym z kroków jakie można podjąć wraz z dziećmi jest oczywiście oszczędzanie wody. Można robić to podczas mycia ząbków – uczymy dzieci, że podczas szczotkowania, zakręcamy wodę. To bardzo dobry, choć nieoczywisty nawyk, który warto kształtować od najmłodszych lat. Co więcej, można również zbierać deszczówkę. Opowiedz dzieciom o tym, że do specjalnie przygotowanego pojemnika (może to być nawet wiaderko), będziecie łapać wodę z deszczu. Dzięki tej wodzie będziecie mogli podlać rośliny czy ogródek. To na pewno zachwyci dzieci: a w każdą deszczową pogodę będą czekały tylko na to, by spojrzeć ile deszczówki udało się złapać!

WYCIECZKA DO LASU

Dzieci uwielbiają wycieczki. Zresztą tak jak dorośli! Las kojarzy nam się z oazą spokoju, życiem, pięknem w czystej postaci. Warto zabrać tam dzieci, opowiadając co nieco o środowisku. O tym, jak ważne jest, byśmy dbali o nie, w jaki sposób możemy to zrobić, zwróćmy też uwagę na problem śmieci leżących często na trawie. Opowiedzmy także o zwierzętach żyjących w lesie – czy wyrzucone śmieci mogą im zaszkodzić?

UCZ SZACUNKU DO ZWIERZĄT

Zwierzęta są częścią naszego środowiska. To ważne, by nauczyć dzieci szacunku do nich, opowiedzieć co nieco również o zagrożonych gatunkach. W tym celu możemy posłużyć się książeczkami, różnymi ćwiczeniami. Możemy także – o ile sytuacja na świecie nam na to pozwoli – urozmaicić nieco naukę, wybierając się do mini zoo (w przypadku dzieci starszych nawet do prawdziwego zoo), w którym dzieci będą mogły z bliska zaobserwować różne gatunki zwierząt. Dobrze też, jeśli dziecko ma szansę pomóc dorosłemu w opiece nad psem, kotem, papugą czy świnką morską. Uczy to maluchów odpowiedzialności, szacunku do żywych istot, wrażliwości.

SEGREGACJA ŚMIECI

Segregowanie śmieci to element, który powinniśmy na stałe wprowadzić do życia swojego jak i dzieci. Gdy będziemy to robić – jako rodzice, nauczyciele, opiekunowie – dla dzieci będzie to coś naturalnego. Prócz informowania dzieci o tym co robimy i dlaczego, możemy również posłużyć się gotowymi materiałami. Polecamy szczególny pakiet z Eduka Center – Segregacja Śmieci. To materiał liczący 31 stron PDF do samodzielnego wydruku, przydatny i użyteczny podczas nauki segregowania śmieci. Dzięki niemu dzieci poznają takie słowa jak: plastik i metal, szkło, bio, tworzywa zmieszane. W praktyce dzieci uczą się segregacji różnego typu rzeczy – dzięki ćwiczeniom zawartym w pakiecie. Zadania te kształtują także zdolności matematyczne u maluchów – a więc naprawdę warto. Pakiet znajdziecie na stronie Eduka Center, w zakładce z pomocami do pracy z dziećmi – TUTAJ.

ZACHWYCAJCIE SIĘ PRZYRODĄ

Zachwycanie się przyrodą na każdym kroku jest kluczem do wpojenia dzieciom szacunku do niej, nauczenia wrażliwości. Można robić to na wiele sposobów: podziwiać listki zmieniające kolor w zależności od pory roku, wąchać kwiatki, oglądać przeróżne kształty chmur, obserwować pracujące mrówki, zbierać żołędzie, które później przekażemy leśniczemu w celu nakarmienia leśnych zwierząt. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i uświadomić dzieciom, jak wielka magia nas otacza!

Nie bez wątpienia ochrona środowiska to rzecz niezwykle ważna. Nie myśl, że jest za wcześnie, by opowiadać o niej dziecku. Można zrobić to na wiele przyjemnych sposobów, dzięki którym dla dziecka dbanie o planetę stanie się czymś naturalnym. Mamy nadzieję, że zainspirujesz się i zastosujesz choć  jeden ze sposobów z własnymi dziećmi – w domu bądź w żłobku/przedszkolu. Powodzenia!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *