Edukacja ekologiczna dzieci. Dlaczego jest ważna?

Edukacja ekologiczna dzieci. Dlaczego jest ważna?

O ekologii w ostatnim czasie jest bardzo głośno. Ludzie zyskują coraz większą świadomość tego, jak postępować na co dzień, by przyczynić się do dbania o planetę. Wyrobienie sobie codziennych, dobrych nawyków ma ogromny wpływ na Matkę Naturę, którą powinniśmy mieć cały czas na uwadze. Segregowanie śmieci, ograniczenie marnowania żywności, ograniczenie plastiku – dla dorosłych to czynności, które stają się coraz częściej rutyną. To cieszy. 

Trzeba jednak pamiętać, że dbanie o środowisko w jakim żyjemy o wartość, którą powinno wpajać się także dzieciom – by od najmłodszych lat nauczyć je szacunku do natury. I tutaj pojawia się temat “edukacja ekologiczna dzieci”. 

EDUKACJA EKOLOGICZNA DZIECI. CO MA NA CELU?

Edukacja ekologiczna dzieci ma na celu nauczenie dziecka szacunku do Matki natury i tego, co nam daje. Możemy w tym miejscu wymienić troskę i dbanie o rośliny czy zwierzęta. Dzięki edukacji ekologicznej przybliżamy dziecko do świata, pokazujemy, że człowiek powinien żyć w zgodzie i harmonii z naturą. Co więcej, uczymy je tego w jaki sposób na co dzień funkcjonować, by działać na korzyść bogatego świata przyrody, w którym istnieje wiele potrzebnych i cennych organizmów.

DLACZEGO EDUKACJA EKOLOGICZNA JEST WAŻNA?

Edukacja ekologiczna dzieci jest ważna i nie powinniśmy o niej zapominać będąc nauczycielami czy opiekunami (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ).

Celem jest nauczenie dziecka życia w zgodzie z planetą i sam fakt tego jest bardzo ważny. A inne powody dla których edukacja ekologiczna dzieci jest istotna?

O edukację ekologiczną dzieci powinniśmy dbać – długofalowe działania przynoszą efekty

Przede wszystkim dzięki edukacji ekologicznej dajemy dzieciom możliwość obcowania blisko natury. Tym samym dziecko poznaje otaczającą je rzeczywistość, bada ją i eksploruje. Doświadcza, a doświadczenie sprzyja nauce i zrozumieniu wielu rzeczy. Co więcej, dzięki edukacji tego rodzaju, uczymy dzieci odpowiedzialności. Dziecko z czasem będzie wiedziało, że musi posegregować śmieci, wrzucając je do odpowiednich pojemników, zakręcić za sobą wodę podczas mycia zębów czy zgasić światło wychodząc z pomieszczenia. To wpływa na rozwój jego osobowości.

Warto wspomnieć, że dziecko to osoba, która w przyszłości stanie się dorosłym człowiekiem podejmującym decyzje oraz konsumentem. To, czego nauczymy dzieci teraz będzie dawało efekty w przyszłości. Dlatego tak istotne jest, by pokazywać i uczyć maluchy zdrowych, dobrych nawyków już w żłobku czy przedszkolu. A aby nawyków nauczyć trzeba działać długofalowo czyli regularnie, systematycznie. Jednorazowe zajęcia na niewiele się zdają. Ważne jest więc, by o edukacji ekologicznej pamiętać każdego dnia.

JAK DBAĆ O EDUKACJĘ EKOLOGICZNĄ W ŻŁOBKU CZY PRZEDSZKOLU?

Jakie są więc sposoby na to, by dbać o edukację ekologiczną dzieci na co dzień w placówkach typu żłobek czy przedszkole? Jak najbardziej można wymienić te najważniejsze.

Przede wszystkim spacery i wycieczki do lasu, parku czy na łąkę. Dzięki nim dzieci mają stały kontakt z naturą. Mogą obserwować i podziwiać piękno, które mamy wszyscy wokół siebie w postaci roślin, drzew, świata owadów. 

Pamiętajmy, że dziecko to naturalny odkrywca. Tak więc spacery sprzyjają rozbudzaniu ciekawości dzieci światem, co skutkuje zadawaniem wielu pytań, na które możemy udzielić odpowiedzi, tym samym rozszerzając wiedzę dzieci.

Zimą i późną jesienią kiedy chłodniejsze temperatury nie sprzyjają długim spacerom, warto pokusić się o zamontowanie karmnika dla ptaków. Rozwinie to w dzieciach poczucie chęci dbania o zwierzęta oraz umożliwi obserwowanie natury.

Warto również pokazać dzieciom na czym polega segregacja śmieci – i segregować je wspólnie w miarę regularnie, by działanie to miało szansę się utrwalić. Nauczmy dzieci rozpoznawania szkła, plastiku, papieru. Pokażmy kolory odpowiednich pojemników. Można zacząć od zabawy. Sprawdzi się tutaj idealnie pakiet edukacyjny “Segregacja śmieci”. 

Znajdują się w nim plansze z pięknymi, kolorowymi ilustracjami, które posłużą do omówienia tematu segregacji. Dzieci poznają takie słowa jak: plastik i metal, papier, szkło, bio, tworzywa zmieszane. Do każdej z tych kategorii dzieci nauczą się przyporządkowywać odpowiednie elementy, a w praktyce: bez trudu segregować różnego typu śmieci. W pakiecie także wiele innych, edukacyjnych ćwiczeń związanych z segregacją.

Pakiet można zakupić TUTAJ.

Pamiętajmy, by dbać o planetę każdego dnia. To nie chwilowy trend czy moda, ale nasz stały obowiązek, który powinniśmy przekazać dzieciom. Edukacja ekologiczna ma znaczenie – nie zapominajmy o niej!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

PS jesteśmy też na YOUTUBE!

Podobne artykuły