Ekoempatia. Rozwiń ją u dziecka

Mały, wielki człowiek. Takie określenie nasuwa się nam na myśl, gdy obserwujemy malucha, który choć mały ciałem – tak wielki jest duchem! 

Obserwowanie fascynacji i ciekawości malca otaczającym go światem jest niezwykle inspirujące i motywujące. Dziecko może nas – dorosłych – nauczyć tak wielu rzeczy. Cierpliwości, zachwycania się najprostszymi rzeczami, bezinteresownej radości, tego, by wciąż na nowo podziwiać matkę naturę.
Choć dziecko jest naturalnym odkrywcą, my – rodzice, nauczyciele, opiekunowie (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ) – powinniśmy pielęgnować w nim bez ustanku miłość do świata i szacunek do przyrody. Ma to wielkie znaczenie dla kształtującej się osobowości dziecka. Jeśli nauczymy dziecko szacunku do natury – do roślin i zwierząt – sprawimy, iż wyrośnie ono na wrażliwego, pełnego zainteresowania człowieka, który nie przechodzi obojętnie wobec dobra naszej planety.
Ekoempatia – warto o nią dbać i warto ją rozwijać! Dla naszego współczesnego świata ma to ogromne wręcz znaczenie!
Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów!

SPACERY

Świetnie sprawdzą się tutaj spacery, które dzieci uwielbiają i na które powinniśmy wychodzić tak często jak tylko się da – ich długość dostosowując oczywiście do możliwości dziecka oraz pogody. Podczas spacerów możemy opowiadać dzieciom o otaczającej nas przyrodzie, a także zwrócić uwagę na problem zaśmiecania jej przez innych. W ciepłe dni, wiosną, świetną opcją może okazać się zorganizowanie “sprzątania świata”. Pamiętajmy o rękawiczkach.

MĄDRE KSIĄŻECZKI

Książeczki są dobre na wszystko. Jeśli dobrze dobierzemy książkę do tematyki możemy osiągnąć niesamowite efekty. Piękne ilustracje i tekst, który wszystko jasno tłumaczy – to klucz do sukcesu. Polecamy książeczki o świecie, o roślinach, zwierzętach, o naszej planecie. 

PRACE PLASTYCZNE

Gdy wprowadzimy dziecko w temat przyrody i matki natury, warto stworzyć tematyczną pracę plastyczną. Przydadzą się tutaj szablony naszej planety, które dziecko może wyklejać przeróżnymi elementami, kolorować, malować, ozdabiać. Na pewno przyniesie to wiele frajdy, ale także utrwali zdobyte wiadomości.

KONTAKT Z ROŚLINAMI

Ucząc szacunku do roślin, warto wdrożyć dziecko do opieki nad nimi. W żłobkach czy przedszkolach często jest możliwość uprawy ogródka. To świetna opcja ponieważ dzieci nie tylko spędzają czas na świeżym powietrzu, ale także włączają się w pielęgnowanie roślinek. Można także postawić na rośliny doniczkowe, które można pielęgnować przez cały rok.

PAKIETY EDUKACYJNE

Polecamy oczywiście wszelkie pakiety edukacyjne, zawierające zdjęcia, kolorowe plansze i co ważne – praktyczne ćwiczenia i zabawy, dzięki którym dziecko lepiej pozna przyrodę i rozwinie tym samym swą ekoempatię.
Szczególnie polecamy nasz najnowszy pakiet ŻYCIE ROŚLIN, który ukazał się już w Akademii Opiekuna (więcej informacji o Akademii TUTAJ), a niebawem ukaże się także na naszej stronie z pomocami do pracy z dziećmi.
Z tym pakietem nauczycie dziecko nie tylko bogatego nazewnictwa związanego z roślinami, ale także poznacie fazy rozwoju roślin. Nie zabraknie ćwiczeń praktycznych, a maluchy będą wiedziały już czego rośliny potrzebują, by rosnąć!

SEGREGOWANIE ŚMIECI

Warto włączyć najmłodszych w segregowanie śmieci. Na pewno będzie to dla nich nauka poprzez świetną zabawę, a dobre nawyki zostaną z nimi przez kolejne lata!
Wdrażając dzieci w segregację śmieci warto skorzystać z naszego pakietu edukacyjnego SEGREGOWANIE ŚMIECI. Znajdziecie go na naszej stronie TUTAJ. Znajdziecie w nim plansze z pięknymi, kolorowymi ilustracjami, które posłużą do omówienia tematu segregacji. Dzieci poznają takie słowa jak: plastik i metal, papier, szkło, bio, tworzywa zmieszane. Do każdej z tych kategorii dzieci nauczą się przyporządkowywać odpowiednie elementy, a w praktyce: bez trudu segregować różnego typu śmieci

Ekoempatia jest ważna! W łatwy i przyjemny sposób możemy rozwijać ją u dzieci z czego oczywiście powinniśmy skorzystać. Rozwój ekoempatii u małego człowieka sprawi, że wyrośnie na wrażliwego, pełnego szacunku do natury człowieka.

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *