Jak wytłumaczyć dziecku co to jest pogoda?
Praca opiekunów i nauczycieli wymaga niesamowitej odpowiedzialności, ale i kreatywności. Naszym obowiązkiem jest organizowanie i wymyślanie ciekawych zajęć, które nie tylko pozwolą dzieciom spędzić atrakcyjnie czas w placówce, umożliwią nam wspomaganie rozwoju dzieci, ale także pozwolą zdobyć maluchom nowe informacje o otaczającym je świecie.
Organizowane przez nauczycieli i opiekunów zajęcia w placówkach (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku on-line TUTAJ) w skuteczny sposób rozbudzają naturalną ciekawość dzieci, dzięki czemu chcą one dowiadywać się o naturze więcej i więcej.
Jednym z tematów zajęć dotyczących – ogólnie – świata, może być POGODA. Jest to coś z czym mamy do czynienia każdego dnia! Przecież zawsze jest jakaś … pogoda! Co więcej: wywołuje ona duże zainteresowanie najmłodszych. W końcu mogą one zaobserwować osobiście zjawiska atmosferyczne takie jak deszcz, burza, grad i wiele innych.
A więc…jak wytłumaczyć dziecku co to jest pogoda?
Oczywiście naukę opieramy jak zawsze – na świetnej zabawie. Nigdy o tym nie zapominajcie. Zajęcia związane z pogodą można zorganizować na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim należy zacząć od WYTŁUMACZENIA dzieciom, że mamy różne pory roku, podczas których pogoda się zmienia. Możemy posłużyć się w tym celu książeczkami, krótkimi filmikami przeznaczonymi dla najmłodszych, różnego rodzaju zdjęciami. Ale … co jeszcze?
PRACE PLASTYCZNE
Kolorowanki, wyklejanki, różnego rodzaju prace plastyczne – to raj dla dzieci. Gdy dodatkowo przygotujemy pracę pod temat zajęć – w tym przypadku związany z pogodą – będzie to świetne podsumowanie zdobytej przez dzieci wiedzy. Dodatkowo rozwija się u maluchów wyobraźnia, twórcza inicjatywa, kształtujemy też motorykę małą.
STWÓRZCIE TABLICĘ WSKAZUJĄCĄ POGODĘ
Świetną opcją jest stworzenie tablicy z obrazkami przedstawiającymi zjawiska pogodowe. Codziennie możecie wraz z dziećmi zaznaczyć obrazek odpowiadający pogodzie za oknem. Dzieci bardzo lubią tego typu aktywności i na pewno będą czekać na zaznaczenie pogody każdego dnia.
WIERSZYKI I OPOWIADANIA
To kolejna świetna opcja tuż obok prac plastycznych. Nauczcie dzieci krótkiego wierszyka dotyczącego pogody i posłużcie się tematycznym opowiadaniem: można czytać jedną historię każdego dnia, przez – na przykład – tydzień. Takie opowiadania o przygodach deszczu czy słońca możecie stworzyć sami!
SKORZYSTAJCIE Z GOTOWYCH POMOCY DYDAKTYCZNYCH
Specjalnie przygotowane karty tematyczne są zawsze dobrym rozwiązaniem. My oczywiście polecamy pakiet POGODA ze strony Eduka Center. To aż 40 stron w formacie PDF gotowych do druku i zalaminowania, dzięki czemu mogą posłużyć przez długi czas. Przepiękne ilustracje zachęcą dzieci do wykonania różnego typu ćwiczeń związanych z pogodą. Dzięki naszym kartom dzieci poznają podstawowe zjawiska atmosferyczne oraz dzięki ćwiczeniom praktycznym zdobędą wiedzę o tym, jak ubrać się podczas określonej pogody. Pakiet znajdziecie na stronie z pomocami do pracy z dziećmi – TUTAJ.
WYJDŹCIE NA DWÓR
Wyjście na dwór to jeden z lepszych sposobów poznania pogody. Wiosną można obserwować rośliny budzące się do życia, szukać pierwszych promieni słońca ukrytych pomiędzy gałęziami. Latem możliwe jest czerpanie przyjemności ze słońca, a bywa i tak, że mamy okazję poskakać po kałużach po deszczu! Jesienią można zbierać kasztany i obserwować przepiękne kolory liści. A zimą? Śnieg! Nasłuchiwanie dźwięku skrzypienia pod butami, lepienie bałwana, pisanie paluszkiem po białym puchu – możliwości jest wiele.
Pogoda to świetny temat na zorganizowanie zajęć. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji wprowadzić maluchy w świat zjawisk atmosferycznych: gorąco was do tego zachęcamy. Jeśli już to zrobiliście…zawsze możecie przypomnieć dzieciom podstawowe informacje w atrakcyjny, pełen zabawy sposób!
Życzymy wam udanych zajęć!
Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!