Jak wyzwolić w dzieciach kreatywność?

Wyobraźnia. Często w dorosłym życiu ją ignorujemy, spychamy na dalszy plan, a tak naprawdę jest ona niezwykle ważna. Bogatej wyobraźni potrzebuje każdy: zarówno dziecko jak i dorosły.
Kreatywność pozwala dzieciom na doświadczanie, odkrywanie, eksperymentowanie. Dzięki niej maluchy przenoszą się do wspaniałego świata, który kreują z rzeczywistości, która je otacza. To właśnie kreatywność sprawia, że zabawa jest niczym najlepsza przygoda, a nowe umiejętności przyswajane są w przyjemny i łatwy sposób.


Zawód pedagoga (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ) również wymaga wielkiej kreatywności. Jako opiekunowie i nauczyciele musimy zainteresować dziecko, sprawić, że samo będzie chciało zdobyć nowe umiejętności i informacje. Ale to nie wszystko. Naszym zadaniem jest również pobudzanie w dzieciach ich własnej kreatywności….A jak to zrobić? Oczywiście używając wyobraźni! 🙂
Poniżej przedstawiamy wam kilka sposobów na wyzwolenie w dzieciach tej magicznej kreatywności…

ZACHĘCAJMY DZIECI DO ŚMIECHU

Śmiech ma ogromną, wręcz terapeutyczną moc. Dzieci często wybuchają głośnym, szczerym śmiechem, co sprawia, że świat od razu staje się piękniejszy. My dorośli mamy nawyk tłumienia tego śmiechu. Spójrzmy więc na rzeczywistość oczami dziecka i cieszmy się razem z nim; nawet tymi najprostszymi rzeczami! Co więcej: zachęcajmy najmłodszych do śmiechu! Stwórzmy okazję do radości i nie bójmy się wybuchać głośnym śmiechem razem z maluchami. To nie tylko oczyszcza umysł i pozwala zachować równowagę, ale także pozwala spojrzeć na świat z tej magicznej, kreatywnej strony.

ZABAWA

Wiemy jak wielkie znaczenie w życiu dziecka ma swobodna zabawa. Oczywiście, powinniśmy pozwolić na nią dziecku, jednak możemy również zainicjować gry i kreatywne spędzanie czasu, tak, by zaangażować w nie wyobraźnię dziecka. Stańmy się na powrót dziećmi i razem z najmłodszymi dajmy ponieść się fantazji. To nie tylko sprawi, że zdobędziemy zaufanie i sympatię najmłodszych, ale także sprawimy, że poczują się one swobodnie i będą wymyślać coraz to lepsze pomysły na spędzanie czasu! Możemy tworzyć chmury na dywanie ( na przykład używając waty kosmetycznej), kolorową tęczę z cukierków czy budować wielkie zamki w piaskownicy, ozdabiając je świeżymi kwiatami i trawą! 

WSZYSTKIE PYTANIA SĄ WAŻNE

W rozmowach z dziećmi pamiętajmy o kreatywności! Odejdźmy od nudnych, monotonnych pytań, które zabijają tę magiczną umiejętność. Dajmy popracować wyobraźni dziecka. Wymyślajmy rozmaite, pełne fantazji pytania, które zaangażują dziecko do wymyślenia równie ciekawej odpowiedzi. Oczywiście pamiętajcie, by dostosować pytanie do wyobraźni dziecka. Możemy zapytać na przykład o to jaki smak mogą mieć chmury? Lub jaki zapach mogłaby mieć tęcza? Czy można ją dotknąć? Albo ugryźć? O czym śpiewają ptaki?

NAUKA O ODCIENIU KREATYWNOŚCI

Ucząc dzieci nowych umiejętności czy przekazując wiedzę zróbmy to w atrakcyjny, pełen radości sposób. Monotonne przekazywanie nowych informacji może powodować nudę, zniechęcenie, znużenie. Gdy będziemy nauczać z pasją, posługując się wyobraźnią, pobudzimy kreatywność dzieci oraz ich chęć do odkrywania świata! My polecamy wam zestaw dla żłobkowych cioć oraz rodziców: ŻŁOBEK MEGA PAKIET CZĘŚĆ II. Znajdziecie go na naszej stronie z pomocami do pracy z dziećmi, TUTAJ.
Pakiet ten liczy 55 stron pełnych inspiracji do przeprowadzenia ciekawych zajęć dla najmłodszych. W kolorowy, atrakcyjny sposób przeprowadzicie z dziećmi ćwiczenia z zakresu matematyki, kształtujące spostrzegawczość, utrwalające nazwy kolorów, rozwijające umiejętność opisywania obrazka, ćwiczenia tematyczne. Pakiet ten wspomaga w świetny i ciekawy sposób również rozwój dziecka. Koniecznie sprawdźcie także część pierwszą, która również znajduje się na naszej stronie!

NIE NARZUCAJMY DZIECIOM SWOICH ROZWIĄZAŃ

Chcemy dla dzieci dobrze, chcemy jak najlepiej. Z tego też powodu, gdy dziecko ma wykazać się inicjatywą i znaleźć rozwiązanie danej sytuacji, problemu, zadania – poprawiamy je, podpowiadając, że inny pomysł sprawdziłby się lepiej. Nie róbmy tego! Pozwólmy dzieciom wypróbować to, na co sami wpadli. Dzięki temu rozwijamy ich kreatywność, a nieustanne poprawianie dzieci – zagłusza ją, przez co maluchy coraz rzadziej silą się na użycie wyobraźni. 

Kreatywność jest magiczną cechą, którą stale powinniśmy rozwijać – w dzieciach jak i w sobie. Rozejrzyjmy się wokół: świat jest tak piękny, a na każdym kroku kryje się ogrom inspiracji. Skorzystajmy z tego! Nauczmy dziecko cieszyć się prostymi rzeczami i pokażmy, że zwykły liść czy gałązka drzewa mogą być wspaniałymi zabawkami – jeśli tylko użyjemy wyobraźni.

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na FACEBOOK i INSTAGRAM? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły

Swobodna zabawa jako sposób na nudę

Swobodna zabawa zajmuje ważne miejsce w życiu każdego dziecka. To dzięki niej, maluch jeszcze bardziej rozwija swoją kreatywność, samodzielność, a także wyobraźnię. Zachęcenie dziecka do swobodnej zabawy jest świetnym sposobem na radzenie sobie z nudą.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *