Klamerkowe pomoce i inne. Pomysły na rozwój motoryki małej

Klamerkowe zabawy i inne pomysły na rozwój motoryki małej

Motoryka mała i motoryka duża. To dwa pojęcia, które są znane każdemu opiekunowi czy nauczycielowi (nasz kurs na opiekuna znajdziesz TUTAJ), którzy to każdego dnia organizują szereg ćwiczeń i zadań, by wspierać rozwój dziecka.

Jako motorykę małą można określić ruchy dłoni i palców. Rozwój ruchowy w tej sferze wymaga dużej precyzji, koncentracji uwagi oraz skupienia się. Motorykę małą w codziennym życiu możemy zaobserwować w postaci rysowania, malowania, chwytania, zapinania, lepienia – czyli zaliczamy do niej wszystkie te czynności, które angażują do czynnego ruchu dłonie i palce.
Ważne jest, byśmy wspierali rozwój małych rączek, a można robić to na wiele ciekawych sposobów – nawet każdego dnia! W dzisiejszym artykule podpowiemy wam w jaki sposób rozwijać motorykę małą – oczywiście poprzez zabawę.

MALOWANIE DZIESIĘCIOMA PALCAMI

Prócz oczywiście zwykłego kolorowania, rysowania i malowania, które większość dzieci uwielbia i w ten sposób wyraża siebie, możemy wyróżnić metodę Malowania Dziesięcioma Palcami. Ta metoda nie tylko w świetny sposób angażuje do pracy dłonie i palce, ale także pozwala dziecku pozbyć się zahamować i pokonać lęk. Należy przygotować duży arkusz papieru oraz oczywiście kolorowe farby. Jak sama nazwa wskazuje, zachęcamy dziecko do malowania całymi dłońmi, palcami. Początkowo może pojawić się strach u dzieci, przed włożeniem dłoni do farby, jednak jeśli odpowiednio je do tego zachęcimy i sami pokażemy jak powinno to wyglądać, na pewno w końcu spróbuje. Jeśli jeszcze nie wykorzystaliście w pracy tej metody: koniecznie wypróbujcie! Jest naprawdę godna uwagi.

ZABAWY PALUSZKOWE

To jedne z ulubionych zabaw najmłodszych. Polegają na wypowiadaniu wierszyka/rymowanki, z jednoczesnym obrazowaniem tekstu ruchami palców. Dzieci nie tylko rozwijają motorykę małą, naśladując ruchy opiekuna/nauczyciela/rodzica, ale także mają szansę, by wzbogacić w przyjemny sposób słownictwo oraz zrelaksować się. Bardzo polecamy tę formę – można wpleść ją w czynności dnia codziennego, co będzie atrakcyjną odskocznią od rutyny.

AKCJA SEGREGACJA!

Segregowanie może być świetną zabawą – i to bez użycia zabawek! Polecamy użycie produktów spożywczych takich jak: ryż, ziarna kawy, makaron, groch, fasola. Ważne by rozsypać przynajmniej dwa rodzaje i zachęcić dziecko do tego, by posegregowało odpowiednie produkty do konkretnych miseczek.  W celu zwiększenia poziomu trudności, można użyć łyżki do przenoszenia ziaren. 

LEPIENIE Z PLASTELINY/MASY

Które dziecko nie lubi bawić się plasteliną czy różnego rodzaju masami? Zdecydowana większość dzieci, z chęcią wykonuje tego typu ćwiczenia i zabawy plastyczne. Lepienie z razem z dzieckiem kolorowych ludzików czy też planety Ziemia może być niezłą frajdą, a co więcej: pozwoli na zacieśnienie więzi pomiędzy dorosłym, a maluchem. Można także wykonać różne masy: na przykład z użyciem pianki do golenia czy zwykłą masę solną. Możliwości jest wiele, jak również wielkie są plusy takich zabaw. Nie tylko pobudzamy do pracy małe paluszki, ale także stymulujemy zmysły!

ZABAWY KLAMERKOWE

To rodzaj zabawy, którą pokochają dzieci w wieku 2-5 lat. Potrzebne będą nam oczywiście klamerki: mogą być te zwykłe. Zachęcamy dziecko do zawieszania prania czy kolorowych skarpetek. Ale to nie jedyny sposób na wykorzystanie klamerek. Możemy wydrukować karty pracy przeznaczone do zabaw klamerkowych i wykonać zawarte w nich ćwiczenia razem z maluchami. Zadaniem dzieci jest zaznaczenie prawidłowego elementu poprzez zapięcie na nim klamerki. To świetna opcja na rozwój motoryki małej i zdobycie nowych umiejętności, między innymi w rozpoznawaniu kształtów czy kolorów – dlatego więc przygotowaliśmy specjalny pakiet, który możecie wykorzystać zarówno w domu jak i na zajęciach z maluchami. Nasz pakiet zadań klamerkowych liczy 30 stron PDF i zawiera zadania tematyczne związane ze zdrowym jedzeniem, odgadywaniem kształtów, rozpoznawaniem kolorów, rozpoznawaniem liter, zadań z zakresu przeliczenia oraz ćwiczeń wiążących się ze światem zwierząt. Nasz pakiet Zadań Klamerkowych znajdziecie na naszej stronie z pomocami do pracy z dziećmi, o TUTAJ.


Oczywiście sposobów na rozwój motoryki małej jest o wiele więcej. Możemy zachęcić malucha do zapinania guzików, robienia stempelków i pieczątek, możemy także wykorzystać piłkę do zabaw takich jak: łapanie, rzucanie, zgniatanie. Pomysłów jest naprawdę wiele, a więc dobrze, byśmy korzystali z nich podczas codziennych zajęć.


Pamiętajcie jednak, że rozwój motoryki małej nie będzie możliwy bez rozwoju motoryki dużej! Niech więc wspomaganie rozwoju ruchowego dziecka: tego małego i tego dużego – wejdzie nam, opiekunom, nauczycielom i rodzicom w nawyk dnia codziennego. Powodzenia!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły