Litery i słowa czyli nauka czytania z dzieckiem

My – rodzice, nauczyciele, opiekunowie (nasz kurs na opiekuna w żłobku znajdziesz TUTAJ), doskonale wiemy, jak dzieci są chłonne wiedzy. Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnego systemu nauki, który nakazuje dzieciom w jednym wieku nauki czytania, pisania, liczenia czy nauki zegara.


Dorośli – rodzice oraz pedagodzy – rozumieją, iż do dziecka należy podchodzić w sposób indywidualny. U jednego dziecka faza wrażliwa, na przykład na litery, wystąpi w wieku 3 lat, u innego w wieku 5 lat. I nie ma w tym nic dziwnego!
Co powinniśmy zrobić? Oczywiście podążyć za naturalnymi zainteresowaniami dziecka i na tyle na ile tylko to możliwe – dostosować ćwiczenia i zadania indywidualnie do dziecka.


Nauka pisania i czytania jest to idealny przykład na to, że należy słuchać i uważnie obserwować zainteresowania dziecka. Zainteresowanie literkami u malucha może pojawić się bardzo wcześnie – warto więc zwracać uwagę na jego zaciekawienie w tym temacie. Gdy maluch zacznie dopytywać, wskazywać na litery – wtedy wiemy, że rozpoczęła się faza wrażliwa.

Warto podążyć za naturalnymi skłonnościami dziecka gdyż to właśnie dzięki nim, maluch będzie wręcz chłonął wiedzę, a nauka stanie się świetną zabawą.
Oczywiście naukę liter warto zacząć od poznawania ich; najlepiej w formie zabaw. Można zakupić zabawkowe literki różnego typu, wykorzystać kolorowanki, wyklejanki.
W nauce należy pamiętać o stopniowaniu trudności.


My proponujemy wam nasz kurs innowacyjnej nauki pisania i czytania inspirowany metodą Montessori. W kursie krok po kroku dowiecie się w jaki sposób nauczyć dziecko pisać i czytać – w formie zabawy, bez stresu – w sposób całkowicie naturalny.
Kurs – w cenie promocyjnej – znajdziecie TUTAJ

Ale to nie wszystko! Jeśli rozpoczynacie z dziećmi naukę czytania, warto zwrócić uwagę na nasz najnowszy pakiet OD LITERKI DO SŁOWA, który znajdziecie na naszej stronie z pomocami do pracy z dziećmi – TUTAJ.


Jest to pakiet typu klamerkowe pomoce, które dzieci naprawdę bardzo lubią. Dzięki temu pakietowi w ciekawy sposób utrwalicie jak i rozwiniecie umiejętność czytania u dziecka. W pakiecie widoczne jest stopniowanie trudności. Zaczynamy od LITER – zadaniem dziecka jest zaznaczenie od jakiej litery zaczyna się dane słowo na obrazku, następnie przechodzimy do SYLAB – zadaniem dziecka jest zaznaczenie od jakiej sylaby zaczyna się słowo na obrazku, a kończymy na SŁOWIE – zadaniem dziecka jest zaznaczenie słowa jakie znajduje się na obrazku. Polecamy zarówno nasz kurs jak i najnowszy pakiet – z nimi nauka czytania i pisania będzie dla dziecka świetną zabawą.


Pamiętajcie, by podążać za dzieckiem i jego naturą, zainteresowaniami, tym, czym w danym momencie się fascynuje. Dzięki temu nauka nie będzie nauką – a świetną, oczekiwaną rozrywką!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *