Sprawdzone metody nauki czytania

Czytanie to jedna z lepszych rozrywek do jakich mamy dostęp. Czytanie pobudza wyobraźnię, poszerza horyzonty, bawi, ale i uczy. Jest to jedna z umiejętności, jaką chcielibyśmy rozwinąć u dzieci. Rodzice, nauczyciele, opiekunowie (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ), często zastanawiają się, jaki moment jest idealny do tego, by rozpocząć z dzieckiem naukę czytania. Jaką metodę zastosować, by nie zniechęcić dziecka, by pokazać  mu, że czytanie może sprawiać wielką frajdę?
W dzisiejszym artykule na blogu przedstawimy wam kilka metod nauki czytania, jakie możecie wykorzystać podczas przekazywania dzieciom tej umiejętności. Do każdej z opisanych metod proponujemy skorzystanie z naszych pomocy czy kursów, inspirowanych daną metodą. 

METODA CZYTANIA GLOBALNEGO GLENNA DOMANA

Metoda Globalnego Czytania jest dosyć popularna i chętnie stosowana przez rodziców czy pedagogów. Tą metodę można stosować już bardzo wcześnie gdyż nawet u niemowląt. Sam autor określał ją jako “zabawę w czytanie” co wydaje się atrakcyjne zwłaszcza jeśli chodzi o naukę czytania z małymi dziećmi.
Podczas tej metody pokazujemy dziecku białe karty, z wypisanymi czerwoną czcionką wyrazami. Zaczynamy stopniowo od prostych rzeczowników, przechodząc kolejno do fraz i całych zdań.
Zainspirowani tą metodą stworzyliśmy specjalny e-book, który znajdziecie w pakiecie kreatywny opiekun – opis pakietu znajdziecie TUTAJ.

Pakiet kreatywny opiekun to wielka okazja, z której warto skorzystać. W jego skład wchodzi 9 pomocy edukacyjnych, w tym aż 50 wideo. Jedną z pomocy jest oczywiście e-book, opisujący metodę globalnego czytania.  Co znajdziecie w tym e-booku? Przede wszystkim informację o autorze Globalnego Czytania, charakterystykę metody, korzyści jakie płyną z jej stosowania, instrukcję na temat tworzenia własnych kart do Metody Globalnego Czytania. Dzięki temu e-bookowi zdobędziecie niezbędną wiedzę na temat nauki czytania przeznaczonej dla najmłodszych oraz nauczycie się jak tworzyć karty, które wykorzystacie do pracy metodą Domana.

METODA SYLABOWA

Metoda sylabowa to jedna z najpopularniejszych metod stosowanych podczas nauki czytania. Znana jest także jako metoda krakowska. Jest to bardzo skuteczna metoda, stosowana przez wielu terapeutów. Oczywiście zakłada czytanie sylabami, uczy odczytywać sylaby, a nie pojedyncze spółgłoski. Zaczynamy od nauki samogłosek, następnie przechodzimy do sekwencji głosek (zestawiamy ze sobą samogłoski), by później przejść do czytania sylab dźwiękonaśladowczych, otwartych, pseudowyrazów, prawdziwych wyrazów, sylab zamkniętych, a w ostateczności prostych zdań.
Ważne jest, by pokazywać dziecku poszczególne sylaby, a także czytać głoski dokładnie tak jak brzmią. Do nauki czytania metodą sylabową warto skorzystać z różnych pomocy: kart pracy z ćwiczeniami, tabliczek z literkami i sylabami oraz ilustracjami. Na naszej stronie z pomocami TUTAJ znajdziecie wyjątkowy pakiet, który pomoże wam w nauce czytania metodą krakowską.

Pakiet nosi nazwę. Od literki do słowa. Są to klamerkowe pomoce, które dzieci uwielbiają! To pakiet idealny do utrwalenia i rozwijania nauki czytania. Znajdziecie w nim ćwiczenia takie jak: LITERY – zadaniem dziecka jest zaznaczyć od jakiej literki zaczyna się dane słowo na obrazku, SYLABY – zadaniem dziecka jest zaznaczyć od jakiej sylaby zaczyna się słowo na obrazku, SŁOWO – zadaniem dziecka jest zaznaczyć słowo, które znajduje się na obrazku.

METODA MONTESSORI

Kolejną znaną i lubianą, a co więcej skuteczną metodą nauki czytania jest metoda Montessori. Ważne jest, byśmy wychwycili u dziecka fazę wrażliwą na litery – i podążyli za jego naturalnymi zainteresowaniami. Rozpoczynamy od oswojenia dziecka z literami, poprzez przeróżne zabawy i gry. Możemy użyć szablonów do wyklejania plasteliną czy kuleczkami z krepiną, magnesów w kształcie sylab czy układanek. W metodzie Montessori stosuje się także szorstki alfabet. Wybieramy trzy litery, które poznało już dziecko, po czym bierzemy tabliczkę z szorstką literą ( zakupioną czy zrobioną samodzielnie, na przykład wyklejoną delikatnym papierem ściernym – dobranym tak, by zachować wszelkie standardy bezpieczeństwa), i wodzimy po danej literze dwoma palcami – wskazującym i środkowym. Wypowiadamy na głos literę i prosimy o to dziecko. W metodzie Montessori pierwsze próby pisania literki rozpoczynamy na piasku czy mące bądź kaszy wysypanej na tacę. W metodzie tej używa się także ruchomego alfabetu do budowania wyrazów.
Na naszej stronie z pomocami TUTAJ znajdziecie specjalny zestaw do nauki pisania i czytania inspirowany Montessori. W zestawie znajdują się karty PDF do samodzielnego wydruku:

  • szorstki alfabet
  • ruchomy alfabet
  • obrazki i napisy do poziomów: różowy, niebieski, zielony

Jeśli nie wiecie jak skorzystać z pakietu krok po kroku, jeśli nie wiecie w jaki sposób poprowadzić naukę czytania sposobem Montessori, możecie skorzystać z naszego kursu online, który znajdziecie TUTAJ. Jest to kurs prowadzony przez wieloletniego praktyka i pedagoga, a przede wszystkim: mamę. Na kursie krok po kroku opisywane są etapy nauki czytania i pisania Montessori, a także zaprezentowane przykłady praktyczne. W cenie kursu otrzymuje się wyżej wspomniany zestaw, także od razu można wykorzystać zdobyte informacje i umiejętności w praktyce. Nauka metodą Montessori jest bardzo skuteczna i bezstresowa; jest zgodna z naturą dziecka.

Naukę czytania można poprowadzić w ciekawy, kreatywny i pełen zabawy sposób. Ważne, byśmy nie wywierali na dziecku presji i stresu. Podążajmy za zainteresowaniami dziecka, za jego naturą, a wtedy na pewno zdobywanie nowych umiejętności będzie dla niego przyjemnością. Wyżej wspomniane przez nas metody są powszechnie znane, stosowane i lubiane przez pedagogów, terapeutów, rodziców. Warto zdecydować się na którąś z nich i stosować ją w codziennej pracy z dzieckiem. Pokażmy maluchom, że nauka może być zabawą, a same będą rwały się poszerzania swoich umiejętności!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *