Przeżyj bajkową przygodę…terapeutyczną!

Za górami, za lasami, w lesie bardzo zielonym, gdzie drzewa śpiewały piękne melodie, a kwiaty tańczyły na wietrze, żyła mała wiewiórka. Była ruda, miała puszysty ogon, uwielbiała orzeszki i zabawę. W dzień wiewiórka była naprawdę radosna i uśmiechnięta, ale gdy przychodził wieczór – wszystko się zmieniało…Gdy cały las zasypiał, nasza mała wiewióreczka bała się zasnąć. Wiedziała, że jest bezpieczna w swojej dziupli, ale jednak ciemność wywoływała w niej duży lęk….

Bajki. Czyż nie są magiczne? W jednej chwili mamy możliwość przeniesienia się w inny, bardziej kolorowy, przesycony magią świat. W tym świecie zwierzęta mogą stać się naszymi przyjaciółmi, z którymi prowadzimy długie rozmowy, a drzewa są w stanie wyszeptać nam wszystkie sekrety.
Z całą pewnością można więc stwierdzić, że bajki posiadają w sobie naprawdę wielką moc. Jaką? Otóż moc zmieniania świata!
Szczególnie wiedzą o tym rodzice i pedagodzy (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ). Miłość dzieci do bajek jest czymś naturalnym i znanym od wieków. Pierwsze bajki powstały już około 2500 lat temu!
Co możemy osiągnąć dzięki mocy bajek? Terapeutycznej mocy bajek?

ROZWÓJ EMPATII

Empatia to pożądana zdolność. Jako rodzice i opiekunowie/nauczyciele chcemy, by dzieci były empatyczne. Aby potrafiły wczuć się w sytuację innych, aby podejmowały próbę zrozumienia uczuć osób wokół siebie. Co więcej, rozwój empatii, który dokonuje się poprzez słuchanie bajek, wpływa na umiejętność nawiązywania kontaktów społecznych co jest dodatkową zaletą.

UMIEJĘTNOŚĆ ROZPOZNAWANIA EMOCJI

Rozwój emocjonalny to kolejny bardzo ważny aspekt. Dzięki bajkom dzieci są w stanie rozpoznać, zidentyfikować oraz nazwać emocje. Przede wszystkim swoje – z czasem innych. To bardzo cenna umiejętność, która pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój w sferze społeczno-emocjonalnej dziecka.

MOŻLIWOŚĆ IDENTYFIKACJI Z BOHATEREM LITERACKIM

Ta cecha zwłaszcza przydaje się, gdy dziecko zmaga się z określonym problemem czy lękiem. Jeśli bohater literacki przeżywa podobną co dziecko trudność, ma wtedy okazję zaobserwować, iż inni również mają podobne problemy, a co więcej: dowiaduje się podczas opowiadania w jaki sposób można je rozwiązać, w jaki sposób należałoby postępować.

ROZWÓJ WYOBRAŹNI

Wyobraźnia jest cudowna. Dzięki niej możemy przeżywać niesamowite rzeczy! Szczególnie przydaje się w okresie dzieciństwa, a bajki świetnie ją rozwijają. Dzięki nim dziecko wyobraża sobie sytuację, o której czyta mu dorosły, może rozmyślać o innych zakończeniach, odtwarzać w zabawie sytuacje z danej bajki. Wyobraźnia pracuje!

NIWELOWANIE LĘKÓW

To bardzo ważna cecha bajek. Umiejętnie dobrana bajka, dostosowana do problemu z jakim zmaga się dziecko, jest w stanie zminimalizować, a nawet zniwelować lęki. Do tego celu wykorzystuje się bajki terapeutyczne, które cieszą się coraz większą popularnością. Bajek nie trzeba szukać daleko…można stworzyć je samodzielnie, dostosowując do dziecka!

Nie ma wątpliwości, iż bajki posiadają ogromną moc. Dzięki nim jesteśmy w stanie rozwiązać problemy dziecka w sposób nienachalny, naturalny, indywidualnie dostosowany do dziecka.
Jeśli jesteś zainteresowany/a tym w jaki sposób stosować bajkoterapię na zajęciach – w domu bądź w placówce takiej jak żłobek czy przedszkole – mamy dla Ciebie świetną wiadomość.
Specjalnie z okazji nadchodzącego września stworzyliśmy kurs bajkoterapii w formie on-line. Chcemy, by każdy miał możliwość poznania tego jak cudowne są bajki i w jaki sposób można z nich korzystać.


Obecnie na stronie kursu – TUTAJ – trwa przedsprzedaż: taniej aż o 75%!
Po zakończeniu kursu jest możliwość wygenerowania sobie zaświadczenia na druku MEN, co może przydać się w pracy opiekuna/nauczyciela.


Zachęcamy Cię do odbycia bajkowej przygody terapeutycznej! Być może zainspirujesz się i zaczniesz tworzyć własne bajeczki terapeutyczne, pomagając w ten sposób dzieciom wokół siebie?
Zapraszamy…do zobaczenia na kursie!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły

Jak rozwijać kreatywność dzieci na co dzień?

Kreatywność to pożądana cecha zarówno u nauczycieli jak i opiekunów w żłobku. Dzięki niej osoby pracujące z dziećmi są w stanie stworzyć zajęcia edukacyjne oparte na zabawie, które zachęcą maluchy do nauki i zdobywania nowych umiejętności. Kreatywność to także cecha, którą powinniśmy jako dorośli rozwijać u dzieci na co dzień.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *