Ciało człowieka – nauka z dziećmi

Nauka o ciele człowieka w formie zabawy

Maluchy są bardzo zainteresowane: światem, ludźmi, różnego rodzaju zjawiskami natury. Tę ich ciekawość mamy szansę obserwować każdego dnia, my – rodzice, nauczyciele opiekunowie (nasz kurs online na opiekuna znajdziesz TUTAJ). Dzieci na różnym etapie swojego życia interesują się określonymi rzeczami. Przychodzi odpowiednia pora na litery, liczby, pogodę, zwierzęta i kontynenty jak i na ciało człowieka.


Ludzkie ciało prędzej czy później zwraca uwagę najmłodszych. Dzieci w końcu zauważają – niezmiernie zaciekawione – ręce, nogi, oczy, policzki. Zaczynają poznawać poprzez dotyk różne części ciała – nie tylko swoje, ale i innych. Porównują i obserwują, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej. To świetna przygoda zarówno dla dziecka jak i dla dorosłego. Ucząc części ciała, mamy okazję do poszerzania słownictwa malucha. To również dobra okazja do wprowadzenia przez opiekuna/nauczyciela odpowiednich materiałów dydaktycznych w celu zorganizowania zajęć tematycznych, różnego rodzaju gier wzbogacających wiedzę dziecka.


Jak więc poprowadzić z dziećmi naukę o ciele człowieka? Oczywiście w formie zabawy. Jest to najważniejszy element, o którym nigdy nie powinniśmy zapominać. Zabawa ma ogromny wpływ na rozwój małego dziecka, a dzięki niej nauka przebiega przyjemnie, swobodnie, efektownie – i co najważniejsze – bez stresu. Po jakie zabawy więc sięgnąć?

KRÓTKIE WPROWADZENIE

Oczywiście pamiętajcie, by w pierwszej kolejności wprowadzić dziecko w świat Ciała Człowieka. Opowiedzcie maluchowi trochę o częściach ciała. Wskazujcie palcem mówiąc, na przykład: tutaj znajduje się moje ucho. A ty, gdzie masz ucho? Pokażesz mi? W ten sposób zapoznacie dziecko z podstawowymi częściami ciała. Jeśli dziecko nie będzie miało ochoty na dalsze wskazywanie rąk, nóżek, oczek – zróbcie przerwę. To ważne, by nie zmuszać dziecka do nauki. Słuchajcie dziecka, podążajcie za nim!

KSIĄŻECZKI

Nieodłączny element poznawania świata i otaczającej rzeczywistości. Książeczki to kopalnia wiedzy i inspiracji. Wydają się być niezbędne w pracy opiekuna (nasz kurs znajdziesz TUTAJ), nauczyciela, a także w czynnościach podejmowanych przez rodziców, mających na celu nauczenie dziecka czegoś nowego. Na rynku możemy znaleźć naprawdę wiele pozycji dotyczących ciała człowieka, przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych. Możemy z dziećmi oglądać takie książeczki, głośno wymawiać części ciała,wskazywać je również u siebie jak i u dzieci. Możemy także w prosty sposób stworzyć własną książeczkę, składającą się z wydrukowanych zdjęć poszczególnych części ciała, związaną kolorowym sznurkiem. Gdy dzieci opanują już podstawowe części ciała i zauważymy z ich strony zainteresowanie, możemy również pójść o krok dalej i zacząć nauczać maluszki o układach: kostnym, krwionośnym, oddechowym. Narządy wewnętrzne również nierzadko bardzo ekscytują i wzbudzają zainteresowanie: a specjalnie przygotowane książeczki mogą nam bardzo pomóc w podzieleniu się z dziećmi wiedzą.

WIERSZYKI I PIOSENKI-POKAZYWANKI

Muzyka i wierszyki – to kolejne elementy, które dzieci uwielbiają. Są one stałym elementem życia dzieci, bardzo lubianym i wpływającym pozytywnie na rozwój najmłodszych, nic więc dziwnego, że dorośli chętnie po nie sięgają. W poznawaniu części ciała świetnie więc sprawdzą się piosenki i wierszyki, podczas śpiewania/wymawiania których, będziemy wspólnie wskazywać poszczególne części ciała. W ten sposób w przyjemny i łatwy sposób dziecko zdobywa wiedzę o ludzkim ciele.

MAGICZNY WORECZEK

Magiczny woreczek bardzo dobrze sprawdzi się podczas utrwalania zdobytych informacji. Możemy wrzucić do niego obrazki przedstawiające części ciała i poprosić maluszki, by każde z nich wylosowało jedną karteczkę. Tą część ciała, którą maluch wylosuje, będzie musiał wskazać u siebie. Na przykład: ręka, noga, oko, usta. Możemy również połączyć magiczny worek z zajęciami plastycznymi. Część ciała, którą dziecko wylosuje, będzie lepić z plasteliny. Taki magiczny worek wzbudza wielką ekscytację u dzieci; można przeprowadzić wiele ćwiczeń z jego użyciem. 

PAKIET CZĘŚCI CIAŁA: EDUKA CENTER

Dobrym sposobem jest również wykorzystanie gotowych pakietów. Dzięki nim będziemy mieli okazję – jako rodzice, opiekunowie, nauczyciele – do przeprowadzenia ciekawych zajęć tematycznych, do wprowadzenia dziecka w świat Części Ciała dzięki wspaniałym ilustracjom, będziemy również mogli sięgnąć po elementy zawarte w pakiecie w każdej chwili.
My oczywiście polecamy wam pakiet Części Ciała ze strony Eduka Center. Znajdziecie go w zakładce z pomocami do pracy z dziećmi, TUTAJ.
Nasze pakiety tworzone są z pasją i wielkim zaangażowaniem ze strony naszego zespołu. Ten konkretny pakiet liczy 21 stron PDF – gotowych do wydruku i zalaminowania. PS dzięki zalaminowaniu karty posłużą Ci na długi, długi czas – unikniesz drukowania za każdym razem.
Pakiet zawiera, między innymi, kolorowe plansze, z podpisami poszczególnych części ciała, dzięki czemu możliwe będzie wprowadzenie dzieci w temat. Plansze świetnie inicjują również rozpoczęcie dyskusji i zachęcają do wspólnej rozmowy
W pakiecie znajdują się także ćwiczenia praktyczne. Znajdziecie w nim, między innymi, propozycje zabaw ruchowych i naśladowczych, nawiązujących oczywiście do ciała ludzkiego. Proponujemy wam także zabawy typu “głowa czy reszta?” czy “ułóż postać”, które dzieci szczególnie lubią.

PUZZLE

Puzzle dla najmłodszych to kolejny element, po który warto sięgnąć. Podobnie jak z książeczkami, na rynku znajdziemy także sporo propozycji puzzli, przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych, przedstawiających ciało ludzkie. Układanie puzzli wymaga koncentracji i skupienia, co jest dodatkowym plusem. Możemy także sami stworzyć puzzle, drukując specjalnie przeznaczone do tego obrazki, które należy przeciąć na dwie części. Dobrze byśmy je zalaminowali – wtedy posłużą na dłużej, a i dzieciom łatwiej będzie je układać.

PROSTE MEMORY 

Memory to świetna propozycja gry, dzięki której możemy ćwiczyć nie tylko części ciała, ale również: literki, liczby, gatunki zwierząt, roślin, itd. Możemy zakupić propozycję lub stworzyć takie memory samodzielnie. 

ZABAWY I ZAJĘCIA RUCHOWE

Ruch – niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka! Wiemy, jak ważny jest i jak bardzo potrzebują go dzieci. Zabawy i zajęcia ruchowe wydają się więc konieczne podczas nauki części ciała. Możemy zastosować proste zabawy typu SZYMON MÓWI….dotknij swoich kolan!
Możemy także zastosować metodę ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne. Stosuje się ją w terapii dzieci z niepełnosprawnością, ale znajduje ona również zastosowanie u dzieci zdrowych,  w celu zwiększenia świadomości własnego ciała, zwiększenia poczucia własnej siły, wzmocnienia wiary w siebie i we własne możliwości. W metodzie ruchu rozwijającego możemy wyróżnić trzy typy relacji: “z”, “przeciwko”, “razem”, a do każdej z nich możemy wykorzystać szereg propozycji ćwiczeń. Zachęcamy was do zapoznania się bliżej z metodą ruchu rozwijającego.

Jak widzimy, na wiele różnych sposobów możemy zorganizować naukę o ludzkim ciele – oczywiście poprzez zabawę. Gdy uruchomicie wyobraźnię, wpadniecie na wiele ciekawych pomysłów, które z powodzeniem można wykorzystać. Podane przez nas propozycje to najlepiej sprawdzające się, znane i lubiane sposoby, z których warto skorzystać.
Mamy nadzieję, że zarówno wy – jak i wasze dzieci – mile będziecie wspominać naukę o częściach ludzkiego ciała!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły