Dzieci wysoko wrażliwe. Jakie są?
Każdy człowiek jest inny. Każdy jest indywidualnością, w której można doszukać się czegoś niezwykłego. Od pewnego czasu dość często słyszy się o WWO czyli osobach wysoko wrażliwych, takich, które intensywniej niż inni odczuwają bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Wiedząc, że istnieją osoby wysoko wrażliwe, warto pamiętać, że niektóre z dzieci także można określić “wysoko wrażliwymi”.
WYSOKO WRAŻLIWE CZYLI JAKIE?
Jakie są dzieci wysoko wrażliwe? – to pytanie często nurtuje rodziców, nauczycieli, a także opiekunów w żłobkach (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ).
Podaje się, że wysoko wrażliwe dzieci można rozpoznać już w okresie niemowlęctwa. Takie dzieci dobrze czują się na rękach opiekuna, odkładane do łóżeczka – zaczynają płakać. Reagują na hałas czy światło płaczem, podskakują, okazują niepokój.
Z wiekiem można zauważyć coraz więcej cech, wskazujących na wysoko wrażliwość. Dzieci wysoko wrażliwe zwracają uwagę na rzeczy, które często nie przeszkadzają ich rówieśnikom. Są to między innymi: hałas, faktura ubrań, zapachy, obecność metki na ubraniu. Z tego też względu preferują zabawy ciche gdyż intensywniej odbierają bodźce: czy to wewnętrzne czy zewnętrzne. Łączy się to z szybkim męczeniem się: zarówno psychicznym jak i fizycznym.
Dzieci cechujące się wysoko wrażliwością często analizują to, co dzieje się wokół. Wobec tego mogą być odbierane jako osoby nieśmiałe. Są ostrożniejsze w podejmowaniu decyzji. Wolniej dostosowują się do nowych sytuacji, przyzwyczajają do nowych warunków. Zadają pytania, które można określić jako “głębokie”.
Wyróżniają je także silne reakcje emocjonalne. Dzieci te odczuwają intensywniej emocje: zarówno smutek, przygnębienie jak i radość czy szczęście. Mówi się, że gdy się cieszą – cieszą się całym sobą. Natomiast gdy się smucą, płacz występuje bardzo często, jest intensywny. Dzieci te bardziej przejmują się swoimi błędami, rozmyślają o nich. Wyróżniają się też dużym poziomem empatii co wiąże się z większym przeżywaniem cierpienia bliskich czy zamartwianiem się losem zwierząt.
JAK WSPIERAĆ DZIECI WYSOKO WRAŻLIWE?
Trzeba pamiętać, że wysoko wrażliwość nie jest chorobą czy nieprawidłowością, a częścią osobowości. Na pewno trzeba takim maluchom okazać maksimum akceptacji i wsparcia. Dzieci z tą cechą osobowości gorzej przystosowują się do nowych warunków i sytuacji: dobrze więc jest zapewnić im codzienną rutynę, w której dobrze się odnajdują. Gdy wprowadzamy je w nową sytuację – starajmy się nie wrzucać ich na tak zwaną “głęboką wodę”, a stopniowo, małymi kroczkami, pomóżmy osiągnąć sukces.
Ważną sprawą jest także obserwacja dziecka na przykład podczas zabawy czy nauki. Jeśli widzimy oznaki przestymulowania, zaproponujmy dziecku wyciszenie czy zmianę aktywności.
Okazujmy czułość i troskę (której potrzebuje każde dziecko), pamiętając przy tym, że dzieci wysoko wrażliwe swoim zachowaniem nie robią nikomu na złość – specyficzne cechy, jakie można zauważyć to po prostu część ich osobowości.
Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!
PS jesteśmy też na YOUTUBE!