Nauka liczb w żlobku? Z kursem Świat liczb to mozliwe!

Samodzielność. To słowo, które często pojawia się podczas wykorzystania praktycznego metody Marii Montessori. Dzięki założeniom tej koncepcji jesteśmy w stanie uczynić dziecko samodzielnym w różnych dziedzinach życia; i to jest piękne, jest ważne i potrzebne!


Zapewne opiekunowie w żłobkach (nasz kurs na opiekuna znajdziesz TUTAJ) nauczyciele jak i rodzice wiedzą, że nauka inspirowana metodą Montessori opiera się na zabawie, zakłada podążanie za naturalnymi zainteresowaniami dziecka, dzięki czemu zdobywa ono umiejętności swobodnie, bez stresu.
Opisywaliśmy już naukę liter, a co za tym idzie naukę pisania i czytania, dziś jednak chcielibyśmy opowiedzieć wam co nieco o nauce cyfr. Tak naprawdę wprowadzać dziecko w świat cyfr można już w żłobku! Wiek 2-3 lat jest idealnym wiekiem na rozpoczęcie tej przygody!

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Najlepiej od zapisania się na kurs Świat Liczb inspirowany metodą Montessori! Znajdziecie go TUTAJ. Podczas kursu krok po kroku opowiadamy i wprowadzamy was w etapy nauki cyferek, a wszystkie praktyczne sposoby do wykorzystania w pracy z dziećmi pokazujemy na autorskich wideo.
Nauka cyferek inspirowana metodą Montessori ukazana podczas kursu to innowacyjny sposób na bezstresowe wprowadzenie dziecka w świat liczb, w świat matematyki. Kto powiedział, że nauka liczenia nie może być dobrą zabawą?
PS po kursie możliwe jest wygenerowanie certyfikatu potwierdzającego ukończenie kursu – w formie PDF!

WPROWADZENIE W ŚWIAT CYFEREK

Oczywiście warto zacząć od cyferek wypukłych, szorstkich. Dziecko może wtedy wodzić paluszkiem po szorstkiej cyferce i wypowiadać na głos, za dorosłym “jeden”, “dwa”, “trzy”. Fazę tą nazywamy fazą skojarzenia. Kolejna faza to faza rozpoznania. W tej fazie przydatne okażą się tabliczki przedstawiające cyfry. Rozkładamy je po czym prosimy dziecko, na przykład o pogłaskanie cyfry trzy, o zastukanie w liczbę jeden. Kolejna, ostatnia już faza w tej części kursu to faza sprawdzenia. w której powtarzamy z dzieckiem poznane już cyfry. Szorstkie cyfry są podstawą, od której powinniśmy rozpocząć naukę. Oczywiście można takie cyfry w prosty sposób wykonać samemu w domu – wskazówki jak i niezbędne do tego materiały zawarliśmy w naszym kursie.


Kolejnym bardzo przydatnym elementem jest pisanie paluszkiem po piasku/tablicy. Można wykorzystać w tym celu także kaszkę mannę. Dziecko odwzorowuje poznane już cyferki na piasku/tablicy. To zadanie, które nie tylko utrwala zdobytą już wiedzę, ale niesie także moc frajdy i radości!
Kolejnym etapem, którego nie należy pomijać są oczywiście zabawy z cyframi. Można oczywiście wykorzystać w tym celu liczne zabawki w formie cyferek, na przykład drewniane układanki. Możemy wykorzystać także kolorowe fasolki czy nakrętki (przy zachowaniu bezpieczeństwa) do układania obok cyfr. Wszystkie propozycje zabaw opisujemy w naszym kursie.

LICZBY PARZYSTE I NIEPARZYSTE.
CZY DA SIĘ WYTŁUMACZYĆ TE POJĘCIA MAŁEMU DZIECKU?

Pojęcie liczb parzystych i nieparzystych to część świata matematycznego. Czy da się wytłumaczyć te pojęcia dziecku tak, by skutecznie rozróżniało, która liczba jest parzysta, a która nieparzysta? Oczywiście i to w bardzo prosty sposób!
Pamiętajcie, by zawsze posługiwać się konkretami i dać dziecku możliwość pracy i doświadczenia na konkretnych przedmiotach, których może dotknąć. My, w naszym kursie, tłumaczymy maluchowi co to są liczby parzyste i liczby nieparzyste, posługując się żetonami. Z naszym sposobem dziecko raz-dwa nauczy się odróżniać, które liczby mają parę, a które nie!

PRACA Z KORALIKAMI, Z BELKAMI

Kolejnym etapem w nauce cyfr jest praca z koralikami i belkami. Początkowo wykorzystujemy koraliki 1-9 do pracy i różnego rodzaju ćwiczeń. Omawiamy, pokazujemy, wymawiamy liczbę koralików. Dopasowujemy liczbę koralików do tabliczek z cyferkami oraz układamy piramidę. Wszystkie ćwiczenia krok po kroku znajdziecie w naszym kursie. Pamiętajcie, by zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas pracy z koralikami (zawierają małe elementy).
W przypadku belek numerycznych – oczywiście można zakupić belki drewniane, ale my proponujemy na naszym kursie także belki do wydruku. Dziecko układa belki od największej do najmniejszej i przyporządkowuje je do podanych cyfr.

CO DALEJ? CIESZCIE SIĘ EFEKTAMI!


Nauka cyfr, ale także nauka pisania i czytania metodą Montessori są bardzo efektywne. Pozwalają dziecku zdobyć umiejętności normalnie zdobywane w wieku ok 6 lat dużo wcześniej – i to w formie świetnej zabawy, bez stresu, bez presji!
Zachęcamy wszystkich: opiekunów, nauczycieli, a także rodziców, którzy pragną wprowadzić dziecko w świat w cyfr do udziału w naszym kursie. Znajdziecie go TUTAJ.
A jeśli marzysz o pracy w żłobku – skorzystaj z naszego kursu on-line, który nadaje takie same uprawnienia jak kurs w formie stacjonarnej. Znajdziesz go TUTAJ.


Miłej nauki i cudownych efektów życzymy wam jak i waszym maluszkom!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły

Jak radzić sobie z trudnościami w nauce pisania i czytania u dziecka?

Umiejętność pisania i czytania jest bardzo istotna. Jest to jeden z ważniejszych elementów we współczesnej edukacji każdego dziecka. Zdolności te mają znaczenie dla rozwijania komunikacji, zdobywania wiedzy czy osiągania sukcesów w przyszłości. Nierzadko niestety zdarza się, że niektóre dzieci napotykają trudności w nauce pisania i czytania, co nie tylko wpływa na rozwój edukacyjny, ale także na motywację i samoocenę maluchów

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *