O czym pamiętać chcąc być dobrym opiekunem?
Praca z dziećmi daje maksimum satysfakcji i radości – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Podejmując pracę z najmłodszymi ciąży na nas olbrzymia odpowiedzialność. Musimy zapewnić maluchom bezpieczeństwo, a przy tym zorganizować czas spędzany przez nich w placówce tak, by czuły i bawiły się świetnie.
Każda osoba podejmująca pracę w żłobku czy klubie malucha chce być dobrym opiekunem. Pierwszym krokiem jest oczywiście zdobycie odpowiednich kwalifikacji zawodowych, m.in. poprzez ukończenie kursu kwalifikacyjnego (zobacz nasz kurs na opiekuna TUTAJ). Po zdobyciu pracy należy jednak teorię przekuć w praktykę i pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
Jakich?
Szacunek do dziecka
Przede wszystkim chcąc być dobrym opiekunem, którego pokochają dzieci, należy pamiętać o tym, że dziecko to człowiek. Dziecko podobnie jak każdy z nas, zasługuje na szacunek, a także na naszą uwagę. Nie należy bagatelizować żadnego problemu, z którym zmaga się dziecko – nawet jeśli nam, dorosłym, wydaje się być to błahostka.
Empatia i wrażliwość
Drugą rzeczą jest wrażliwość – niezbędna w pracy z dziećmi. Każdy opiekun powinien być wrażliwy i empatyczny. Umiejętność odczuwania tego, co czuje dziecko jest bardzo cenna w tym zawodzie. Dzieci nierzadko – w żłobku czy klubie malucha – są przerażone, niepewne, zagubione. I to opiekun powinien być dla nich wsparciem, najlepszym przyjacielem, do którego mogą przyjść, przytulić się, ukoić swoje nerwy, troski, żale.
Następna cenna cecha: poczucie humoru. Atmosfera jest bardzo ważna, a śmiech jak najbardziej wskazany. Pamiętajmy, że opiekun nie może obrażać się na dzieci czy mieć do nich pretensji o jakąś sytuację.
I tutaj przydaje się lubienie ludzi, a zwłaszcza…małych ludzi. Umiejętność spokojnej rozmowy z rodzicami i współpraca z innymi opiekunami – to również kolejne elementy, na które powinno zwrócić się uwagę i które należy kształtować.
Kwalifikacje opiekuna
Należy też posiadać odpowiednie kwalifikacje – o czym wspomniano już wyżej – by móc, potrafić dostrzec potrzeby dzieci i je odpowiednio zaspokoić. To bardzo ważne.
Trzeba też umieć dostrzec dziecko, które ma jakieś deficyty, które jest w czymś słabsze. Słabsze na przykład na poziomie emocjonalnym, społecznym czy poznawczym.
Pamiętajmy, że wtedy trzeba pracować w taki sposób z dziećmi w grupie, by te słabsze maluchy też mogły poczuć się w czymś najlepsze, odnieść swoje sukcesy. Znaleźć takie ćwiczenie, by też dzieciom słabszym na jakimś poziomie – było łatwiej.
Należy również zwrócić uwagę na to, by tak organizować zajęcia i pracować na takich metodach, by podobały się i angażowały one jak największą ilość dzieci.
Dzieci się różnią od siebie – i o tym należy pamiętać. Zwracać uwagę na różnice indywidualne, odchodzić od ćwiczeń, zabaw, które “ciosają dzieci na jedną miarkę” – warto dać maluchom możliwości, różne opcje.
Przykładem mogą być nawet kolorowanki, które dajemy dzieciom. Czy jest to jeden wzór? Jeśli tak – dajmy ich kilka! Niech dziecko sobie wybierze czy chce kolorować misia, lalkę czy może wóz strażacki.
Optymizm i pogodne usposobienie
W pracy opiekuna na pewno pomaga pogodne podejście do dzieci i uśmiech – dużo uśmiechu. Bycie po prostu…dobrym człowiekiem. To wyjątkowy zawód, którego podejmują się wyjątkowi ludzie. I zwróćmy uwagę, że pasja i serce są ważne, ale w tej pracy liczy się także rozum. Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i umiejętność wdrożenia swojej wiedzy w praktyce – kwalifikacje – to jeden z kluczy do sukcesu.
Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!
PS jesteśmy też na YOUTUBE!