Pozwól dziecku na bycie odkrywcą!

Zamknijcie oczy i wróćcie w wyobraźni do czasów dzieciństwa. Czy nie marzyliście o tym, by zdobywać świat? By doświadczać, odkrywać, zostać archeologiem, astronautą, naukowcem?


Dzieci są niesamowite. Wiemy to my – dorośli. Jako opiekunowie i nauczyciele mamy możliwość obserwowania ich każdego dnia (nasz kurs na opiekuna znajdziesz TUTAJ) i to sprawia, że mamy większą chęć do działania!
W każdym dziecku drzemie odkrywca. Naturalna ciekawość świata tkwi w maluchach, a naszym zadaniem jest wspieranie tej ciekawości.


Często nie pozwalamy dzieciom na eksperymentowanie, odkrywanie. Wynika to z braku czasu, obaw, że coś mogłoby pójść nie tak, braku warunków. Ważne jest jednak to, by mimo wszystko – z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa – pozwolić dziecku na bycie odkrywcą!
Ale…jak to zrobić?

ZMIEŃ NASTAWIENIE

Twoje nastawienie jest ogromnie ważne. By wspierać naturalną ciekawość małego odkrywcy musimy stać się świetnym kompanem do doświadczania nowych rzeczy. Duże znaczenie ma luz, zaakceptowanie potrzeb i uszanowanie zdania dziecka. Pozwól maluchowi na bycie sobą i unikaj słów takich jak: tego nie rób, nie tak powinno się to robić, zrób to inaczej. Pamiętaj, by być partnerem, równie zaangażowanym odkrywcą co dziecko.

PRZYJMIJ ZAPROSZENIE DO ZABAWY

Dzieci często pragną zaprosić dorosłego do zabawy. Chcą podzielić się radością z odkrycia czegoś nowego. Jeśli otrzymasz zaproszenie do zabawy – przyjmij je. Nie narzucaj dziecku swojego zdania, słuchaj uważnie, zwracaj uwagę na potrzeby malucha. Ciesz się nowym odkryciem i zachęcaj dziecko do dalszego poznawania świata – z radością i ekscytacją.

TWÓRZ WARUNKI DO EKSPERYMENTOWANIA

Wspierając małego odkrywcę w doświadczaniu nowych rzeczy i eksperymentowaniu, ważne jest, byśmy stworzyli do tego odpowiednie warunki i dali po prostu możliwość odkrywania. Możemy zrobić to na wiele różnych sposobów: na przykład zasypując papierowy talerzyk, na którym wcześniej coś narysujemy bądź napiszemy, mąką czy kaszą manną. Zadaniem dziecka będzie odkrycie zapisu poprzez użycie pędzla. Można również użyć plasteliny, tworząc dużą kulkę i wkładając do środka jakiś skarb, na przykład małą laleczkę czy ulubioną figurkę dzieci. Możliwości jest sporo, a dzięki takim działaniom tworzymy warunki do pobudzania ciekawości dziecka.

PRZEPROWADZAJ Z DZIECKIEM PRAWDZIWE EKSPERYMENTY

Prawdziwe eksperymenty – to brzmi super! Przeprowadź je z dziećmi. Jest mnóstwo propozycji prostych eksperymentów naukowych dla najmłodszych, z których można skorzystać. Z myślą o małych odkrywcach, stworzyliśmy specjalny e-book: cały poświęcony eksperymentom naukowym! Znajdują się w nim: eksperymenty z użyciem wody, eksperymenty z efektem WOW, a także proste eksperymenty dla najmłodszych. To świetne propozycje zabaw naukowych, które POKOCHAJĄ dzieci! Koniecznie, każdy pedagog jak i rodzic, chcąc wspierać naturalną ciekawość dziecka powinien je poznać. Eksperymenty znajdują się na naszej stronie – TUTAJ.

Każde dziecko jest odkrywcą. Pozwólmy mu na to i wspierajmy je w tym. Pamiętajmy o luzie, prawdziwym zainteresowaniu, tworzeniu warunków i aktywnościach, które pozwolą dziecku doświadczyć nowości, poeksperymentować, zaangażować się. Do dzieła! 

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na FACEBOOK i INSTAGRAM? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *