Wrzesień. Jak przygotować się do adaptacji?

Wrzesień. Jak przygotować się do adaptacji?

Wielkimi krokami zbliża się wrzesień. U wszystkich osób pracujących z dziećmi: czy to nauczycieli czy opiekunów w żłobkach (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ) pojawia się temat adaptacji. Co więcej: proces ten dotyczy także rodziców maluchów, które od września zaczną chodzić do żłobka czy przedszkola.

Wszystkie wymienione osoby zastanawiają się więc: jak skutecznie przeprowadzić dziecko przez proces adaptacji?

Jak się przygotować do adaptacji w żłobku? O czym warto pamiętać?

Warto zacząć od tego, że adaptacja to proces, który stanowi wyzwanie dla wszystkich zainteresowanych: zarówno dla osób pracujących z dziećmi, rodziców jak i samych dzieci. Nie można jednoznacznie określić ile będzie trwała. Jest to proces indywidualny, a każde dziecko jest inne. Jedno zaadaptuje się bez większych problemów, drugie będzie potrzebowało nieco więcej czasu. 

Warto zacząć od opowiadania dziecku o placówce żłobka czy przedszkola jeśli jesteśmy rodzicem. Pomocne będą różnego rodzaju opowiadania, książeczki, a także zabawa. Bawmy się z dzieckiem w to, że jego ulubiony miś poszedł sam do przedszkola czy żłobka. To pozwoli dziecku oswoić się z tematem. 

Większość placówek takich jak żłobek czy przedszkole powinno organizować dni adaptacyjne dla dzieci i rodziców. Warto wziąć w nich udział. Jeśli jesteś opiekunem czy nauczycielem, postaraj się aby na tego typu dniach było dużo zabawy i radości 🙂

Pamiętać należy, że nie warto się spieszyć. Czas jest tutaj kluczowy. Potrzebny jest wszystkim: zarówno dzieciom, nauczycielom i opiekunom jak i rodzicom. 

Jeśli jesteś opiekunem czy nauczycielem pamiętaj o współpracy z rodzicem. Musisz poinformować:

  • czego się nie bać?
  • co jest zupełnie normalne?
  • o czym i jak rozmawiać z dzieckiem?

Jeśli jesteś rodzicem…zapytaj o to przyszłego opiekuna czy nauczyciela swojego dziecka 🙂

Jak powinno wyglądać rozstanie z rodzicem?

Pamiętaj, że rozstania z maluchem powinny być krótkie i stanowcze. Nie przeciąga się ich z uwagi na fakt, że dziecko przejdzie to jeszcze gorzej. Szybki całus, przytulas i informacja kiedy rodzic wróci po malucha. Np: wrócę po Ciebie zaraz po obiadku. Ważne: jeśli mówimy dziecku kiedy mniej więcej będziemy, dotrzymujemy zawsze słowa!

Wiele placówek godzi się na to, by maluch przez pierwsze dni miał ze sobą ulubioną rzecz, dzięki której czuje się bezpiecznie. Może być to kocyk czy zabawka. W czasie pandemii było to zakazane, jednak obecnie niektóre placówki znów decydują się na ten krok. Warto dopytać w swoim żłobku czy przedszkolu.

Zadbajmy o emocje dziecka w czasie adaptacji w żłobku, czy przedszkolu.

W czasie adaptacji dziecku trzeba poświęcić dużo uwagi i okazać miłość. Jest to dla niego zmiana: wcześniej cały dzień spędzał przykładowo z mamą czy tatą, a teraz jest tego czasu znacznie krócej. Przed i po żłobku/przedszkolu trzeba więc z dzieckiem spędzić wspólnie czas – najlepiej aktywnie, kreatywnie. Przytulać, rozmawiać, bawić się, śmiać. Tak, by dziecko czuło, że ma w nas oparcie i nadal jest dla nas najważniejsze.

Z okazji tego nadchodzącego września, przygotowaliśmy dla was darmowe materiały. Są to przepięknie wykonane notatki wizualne. Jedna z nich dotyczy skutecznej adaptacji: jak przeprowadzić przez nią dziecko? Druga natomiast odnosi się do trudnych zachowań u dzieci. Co robić gdy dziecko gryzie, kopie, wyrywa włosy innym dzieciom w grupie? 

Materiały będą pomocne dla opiekunów, nauczycieli, a także rodziców. Pobierzesz je z naszej strony internetowej KLIK.

Mamy nadzieję, że ten wrzesień będzie niezapomniany. Udany i radosny. Za to trzymamy kciuki!


Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

PS jesteśmy też na YOUTUBE!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *