Zabawy dźwiękonaśladowcze

Wspomaganie rozwoju dziecka to bardzo odpowiedzialne i ważne zadanie. Leży to w obowiązku każdego opiekuna (nasz kurs na opiekuna znajdziesz TUTAJ), nauczyciela, a także rodzica.


Rozwój dziecka wspieramy na co dzień poprzez stosowanie różnych ćwiczeń i zabaw. Skupiamy się na motoryce, a także rozwoju emocjonalno-społecznym. Wyjątkiem nie jest także rozwój mowy, choć często zastanawiamy się w jaki sposób to zrobić. Chcemy przecież, by dziecko było zadowolone i miało chęć do aktywnego udziału w przeprowadzanych przez nas ćwiczeniach.


I tutaj z pomocą przychodzą zabawy dźwiękonaśladowcze, ćwiczenia onomatopeiczne. Stanowią one bardzo ważny etap w rozwoju mowy malucha.
Można do nich zaliczyć odgłosy wydawane przez zwierzęta (co dzieci chętnie naśladują), a także dźwięki jakie wydają przedmioty użytku codziennego. Zabawy dźwiękonaśladowcze można wykorzystywać już z najmłodszymi dziećmi, stopniując oczywiście trudności.

ZABAWA

Oczywiście najlepszą opcją jest używanie onomatopei podczas zabawy. W tym celu świetnie sprawdzą się figurki zwierząt, które podczas zabawy będą wydawać różne odgłosy. Takie zabawy można przeprowadzać już z najmłodszymi maluchami, które chętnie naśladują odgłosy krowy, psa czy kota. Również w zabawie nierzadko wykorzystuje się figurki przedstawiające środki transportu takie jak pociąg czy auto, by naśladować ich odgłosy. 

KSIĄŻECZKI

Przed zabawą z wykorzystaniem figurek można zacząć czytać dzieciom książeczki, naśladując przy tym odgłosy zwierząt, środków transportu, czynności. Dzieci chętnie słuchają takich historii, próbując samodzielnie powtórzyć konkretny odgłos.

ZGADYWANKI

Świetną opcją jest tworzenie różnego typu zagadek. W tym celu możemy posłużyć się figurkami, kartami czy zdjęciami przedstawiającymi zwierzęta czy czynności . Wystarczy schować je pod szal czy chustkę i zgadywać z dzieckiem co się pod nią schowało. Jeśli będzie to kot, naśladujemy odgłos jaki wydaje kot. 

GOTOWE MATERIAŁY

Do przeprowadzenia zabaw dźwiękonaśladowczych mogą posłużyć również gotowe materiały. Proponujemy świetny pakiet od Eduka Center o nazwie ODGŁOSY. Znajduje się on na naszej stronie z pomocami do pracy z dziećmi – TUTAJ. Pakiet składa się z aż 44 stron PDF, do samodzielnego wydruku. Materiały zawarte w pakiecie można wykorzystać zarówno w pracy indywidualnej z dzieckiem jak i grupowej. W pakiecie znajdują się kolorowe ilustracje wraz z opisem dźwięków jakie wydają obiekty/stworzenia. Nie zabraknie też ćwiczeń typu: “ Kto wydobył ten dźwięk?” czy “Ptasie odgłosy”.
To pakiet niezwykle pomocny, z którego można korzystać niemal każdego dnia. 

Stosowanie zabaw dźwiękonaśladowczych jest bardzo ważne podczas wspomagania rozwoju mowy. Są one na tyle przyjemne i atrakcyjne dla dzieci, że można stosować je nawet codziennie  – zarówno w żłobku/przedszkolu jak i w domu. 

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *