Zegar – oswój z nim dziecko

Dzieci są tak głodne świata! Wszystko chcą odkryć, wszystkiego się dowiedzieć, wszystko zrozumieć.

My, dorośli – rodzice, nauczyciele, opiekunowie (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ), jesteśmy swego rodzaju przewodnikami dziecka. Powinniśmy wprowadzać je w świat, pokazywać nowe rzeczy, podążać za naturalnymi zainteresowaniami malucha.


Jedną z rzeczy, która interesuje dzieci, a z którą możemy je zacząć już oswajać od najmłodszych lat jest zegar i pojęcie czasu. Warto inicjować rozmowy o czasie i zacząć zabawę z nim.
Ale jak to zrobić?

UKŁADANKI MAGNETYCZNE

Na rynku wiele jest układanek magnetycznych, również takich, które mają za zadanie wprowadzić dziecko w naukę dotyczącą zegara, godzin, czasu. To świetna opcja do oswojenia się z zegarem poprzez świetną zabawę. Dzieci mogą dobierać różne elementy, układać je, przyczepiać do planszy. Układanki magnetyczne okazują się naprawdę pomocne.

KSIĄŻECZKI

Oczywiście – nie ma nauki bez książeczek. Nie tylko dzieci je uwielbiają i przeglądanie ich to coś naturalnego, ale także potrafią wiele zdziałać. W dzisiejszych czasach mamy ogromny wybór jeśli chodzi o książki dla dzieci – znajdziemy także te dotyczące CZASU. Dzięki słuchanym opowieściom dziecko oswaja się z pojęciami takimi jak : zegar, minuta, godzina, czas.

ZEGAR – ZROBIONY LUB PRAWDZIWY

Oczywiście warto dzieciom pokazać zegar i zacząć wspólne odczytywanie godzin (może to być również świetne podczas utrwalania cyfr). Może być to zrobiony własnoręcznie zegar z papierowego talerza ze wskazówkami czy też zwykły zegar. Na początku odczytujemy tylko pełne godziny.

PAKIET ZEGAR I CZAS – EDUKA CENTER

Gotowe pakiety, zawierające wiele pomocnych elementów, propozycje ćwiczeń i zabaw są bardzo dobrą opcją. My proponujemy nowość Eduka Center – pakiet Zegar i czas. Liczy on aż 40 stron PDF do samodzielnego wydruku! Zawiera przepiękne, kolorowe plansze edukacyjne, idealne do wywieszenia w sali czy w pokoju w domu, dzięki którym dziecko z łatwością nauczy się odczytywać godziny i minuty na zegarze. Dzięki planszom dziecko dowie się także, że istnieją różne rodzaje zegarów.

Zabawy typu puzzle czy memory idealnie sprawdzą się podczas nauki w formie zabawy (wszystkie elementy niezbędne do przeprowadzenia zabaw znajdują się w pakiecie), a propozycja wykonania ćwiczenia plastycznego na pewno spodoba się dzieciom.
Pakiet ten idealny jest dla każdego pedagoga jak i rodzica, sprawdzi się podczas codziennych zajęć i ćwiczeń. Z nim w łatwy i przyjemny sposób oswoicie dziecko z pojęciem czasu i z zegarem. Znajduje się on na stronie Eduka Center, z pomocami do pracy z dziećmi – TUTAJ.

Choć opanowanie zegarka to umiejętność zarezerwowana raczej dla starszych dzieci, już od najmłodszych lat możemy oswajać dziecko z zegarkiem, z pojęciem czasu. Warto nie unikać rozmów o godzinach i minutach – zwłaszcza jeśli maluch jest tym tematem zainteresowany. Książeczki, gry, zabawy i ćwiczenia naprawdę wiele dają, co w przyszłości podczas nauki odczytywania godzin z zegarka, naprawdę da o sobie znać!

Nie czekaj więc bo…czas jest naprawdę ważny!

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *