Czy warto zapisać dziecko do żłobka?

czy warto zapisać dziecko do żłobka?

Nadszedł wrzesień. Okres jesieni, długich spacerów i podziwiania tego jak natura zmienia się w mgnieniu oka. To także czas podejmowania ważnych decyzji. Czas kiedy wiele osób decyduje się na zapisanie dziecka do żłobka. W końcu zaczyna się nowy rok żłobkowy.

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka czy klubu malucha często nie należy do łatwych. Wielu rodziców ma dylemat, ma obawy, boi się. Jeśli rodzice muszą wrócić do pracy, rozmyślają. Czy wybrać żłobek, zdecydować się na nianię, a może dziadkowie będą mogli pomóc?

Są też sytuacje, w których jeden z rodziców zostaje w domu, a mimo to rozmyśla nad żłobkiem w kontekście rozwoju dziecka. Czy zapisać malucha do żłobka, by miał kontakt z dziećmi, miło i kreatywnie spędzał czas?

Bez względu na powody jakimi dorośli się kierują, na pewno zapisanie malucha do żłobka nie należy do decyzji, które podejmuje się “ot tak”. Przed podjęciem wyboru towarzyszą nam długie rozmyślania, tworzenie listy “za i przeciw”, zasięganie opinii innych osób.

Jak więc jest?

Czy warto zapisać dziecko do żłobka?

Oczywiście to pytanie jest pytaniem trudnym, na które jednoznacznie nie da się odpowiedzieć, nie znając konkretnego dziecka i sytuacji.

Warto jednak uświadomić sobie, że żłobek to miejsce, które jest dobre dla dzieci i które jest…dzieciom potrzebne. To miejsce, na które warto patrzeć w kontekście edukacji i rozwoju. 

Nie warto powielać mitów jakoby żłobek był “przechowalnią dzieci”. Rodzic musi sobie to uświadomić, by nastawić się pozytywnie do całego przedsięwzięcia. Traktowanie tego typu placówki jak “zło konieczne” nie przyniesie zbyt wielu korzyści rodzicowi jak i dziecku. Dziecko przecież wyczuwa emocje dorosłego!

Żłobek nie jest w żadnym wypadku przechowalnią. Maluchy nie są zostawione same sobie. Co więcej: spędzają kreatywnie i aktywnie czas w gronie rówieśników i wykwalifikowanej kadry, która zapewnia im bezpieczeństwo i otacza profesjonalną opieką (PS zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ).

Dlaczego warto posłać dziecko do żłobka?

Żłobek wspiera rozwój dzieci. Uczą się one tam wielu rzeczy, zdobywają nowe umiejętności, naśladując zachowania rówieśników, rozwijają się “szybciej”. 

Warto powierzyć swoje dziecko opiece żłobkowej, by za jakiś czas zaobserwować jak maluch na tym zyskuje. Zmiany jakie możemy zaobserwować to zmiany w obszarze rozwoju poznawczym, rozwoju społecznym, rozwoju emocjonalnym.

Oczywiście wszystko zależy także od danego dziecka: każdy maluch jest inny. Znaczący jest wiek przyszłego żłobkowicza. Dobrze, gdyby maluch był powyżej pierwszego roku życia idąc do żłobka. Wtedy dziecko staje się bardziej samodzielne i można się z nim porozumieć. W takim przypadku wybór żłobka będzie dobrym i bezpiecznym wyborem. 

Pamiętajmy jednak o tym, że okres adaptacji u każdego malucha wygląda inaczej. Są dzieci, które adaptują się do nowych warunków lepiej, a są takie, które adaptują się gorzej. To normalne. Należy w tym wszystkim uwzględnić potrzeby własnego dziecka i dać jemu i sobie czas. Czas jest kluczem do sukcesu. Czas i cierpliwość, empatia. 

Mamy nadzieję, że macie same pozytywne doświadczenia z placówkami typu żłobek czy klub malucha. Są one potrzebne i przynoszą wiele korzyści. 

A jeśli myślicie nad zostaniem  opiekunem w żłobku: pamiętajcie, że możecie skorzystać z naszego kursu kwalifikacyjnego na opiekuna w żłobku. Wystarczy wykształcenie średnie, by takie szkolenie ukończyć. Kurs dostępny TUTAJ.

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

PS jesteśmy też na YOUTUBE!

Podobne artykuły

Swobodna zabawa jako sposób na nudę

Swobodna zabawa zajmuje ważne miejsce w życiu każdego dziecka. To dzięki niej, maluch jeszcze bardziej rozwija swoją kreatywność, samodzielność, a także wyobraźnię. Zachęcenie dziecka do swobodnej zabawy jest świetnym sposobem na radzenie sobie z nudą.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *