Jak dzieci mogą pomóc w kuchni?
Gdybyśmy mieli zastanowić się nad rzeczami, które bardzo dobrze łączą ludzi i zbliżają ich do siebie…jedną z nich na pewno byłoby jedzenie. Niemal wszyscy lubimy dobrze zjeść – i to bez znaczenia na wiek. Mali czy duzi – jeśli na talerzu mamy to, co lubimy, samopoczucie od razu się poprawia. Nie bez powodu mówi się “przez żołądek do serca”.
Sam proces przygotowania posiłku, który zjemy wspólnie z bliskimi jest już magiczny. Wspólne gotowanie to jeden z lepszych sposobów na spędzenie wartościowego czasu z dziećmi i co więcej: niesie ze sobą wiele korzyści.
DLACZEGO WARTO ANGAŻOWAĆ DZIECI W POMOC
W OBOWIĄZKACH DOMOWYCH?
Angażowanie dzieci w obowiązki domowe wpływa pozytywnie na ich rozwój. Dziecko czuje się ważne i potrzebne; czuje, że bierze czynny udział w życiu rodzinnym. Na pewno nie raz obserwowaliście jak dziecko fascynuje się “dorosłymi czynnościami” i garnie się do pomocy. Jako dorośli często odsuwamy dziecko od obowiązków domowych wiedząc, że zrobimy to lepiej i szybciej. Nie powinniśmy jednak tak robić. Jeśli dziecko chce pomóc – pozwólmy mu na to. Możemy w ten sposób wzmocnić poczucie wartości malucha.
Zaangażowanie w pomoc w obowiązkach domowych wzmacnia także więzi z domownikami oraz pozwala na większe utożsamienie się z rodziną. Dziecko uczy się także odpowiedzialności oraz samodzielności.
Oczywiście należy pamiętać, by pomoc w obowiązkach domowych była dostosowana do wieku dziecka, do jego możliwości. Jest ich wiele: sprzątanie zabawek, pomoc w ścieraniu kurzu, zmywanie naczyń. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na…wspólnym gotowaniu posiłków. Dziecko może pomóc nam w kuchni i czerpać z tego jednocześnie maksimum radości, wartości i zabawy.
Oczywiście zawsze musimy pamiętać – zachęcając dziecko do pomocy w kuchni – o zasadach bezpieczeństwa. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu ostrych noży czy trzymaniu dziecka z dala od gorącego pieca. Gdy będziemy mieć to na uwadze, możemy zabrać się do wspólnego gotowania – które wzmocni naszą więź z maluchem, rozwinie jego pewność siebie, samodzielność, a także rozwinie zmysły!
MAŁE DZIECI W KUCHNI. WSPÓLNE GOTOWANIE
Jeśli chodzi o niemowlęta i małe dzieci – pomoc w kuchni raczej nie wchodzi w grę. Nie oznacza to jednak, że maluszek w kuchni to zły pomysł. Samo przebywanie dziecka w pomieszczeniu w momencie gdy przygotowujemy posiłek, może przynieść wiele korzyści. Dziecko siedząc w krzesełku i obserwując nas – uczy się i rozwija. Na pewno należy wspomnieć o doświadczeniu zmysłowym, które w kuchni jest bardzo intensywne – i to nawet dla niemowlaka. W kuchni przecież aż roi się od różnych zapachów!
W kuchni dochodzi także do stymulacji wzroku – w momencie gdy dziecko obserwuje nasze ruchy w kuchni. Co więcej, warto opowiadać dziecku co robimy, czym się aktualnie zajmujemy. Dzięki temu rozwijamy komunikację dziecka.
PRZEDSZKOLAKI W KUCHNI. WSPÓLNE GOTOWANIE
Przedszkolaki w kuchni mogą zdziałać już naprawdę wiele, dobrze się przy tym bawiąc. Jakie czynności w kuchni może – z odrobiną naszej pomocy – wykonywać przedszkolak?
-Mycie owoców i warzyw,
-Ubijanie jajek,
-Napełnianie pojemników wodą i dodawanie jej do gotującej się potrawy,
-Mieszanie składników,
-Obieranie sałaty na mniejsze kawałki,
-Obieranie banana,
-Posypywanie dań startym serem, solą/pieprzem
Dzieci prócz satysfakcji związanej z gotowaniem, czerpią także korzyści rozwojowe podczas wspólnego gotowania. Możemy wymienić:
-Rozwój zdolności motorycznych,
-Ćwiczenie umiejętności liczenia,
-Rozwijanie, wzbogacanie słownictwa,
-Pobudzanie zmysłów,
-Rozwijanie umiejętności organizacyjnych
Oczywiście z wiekiem dziecka jego umiejętności będą się rozwijać – możemy zatem angażować dzieci w coraz więcej kuchennych zadań.
Z czasem dzieci możesz zachęcić do:
-Rozbijania jajek,
-Włączania piekarnika,
-Obierania warzyw i owoców za pomocą obieraczki,
-Używania wałka do ciasta,
-Krojenia warzyw i owoców
Nie możesz zapominać o zasadach bezpieczeństwa i musisz mieć dzieci na oku, kontrolując sytuację.
DLACZEGO WSPÓLNE GOTOWANIE TO DOBRY WYBÓR?
Wspólne gotowanie to świetny wybór, by wzmocnić więź między dorosłymi, a dziećmi. Co więcej, możemy wyróżnić także inne cenne zalety płynące ze wspólnego przygotowywania posiłków.
Przede wszystkim gotowanie to świetna okazja, by przeprowadzić z dziećmi rozmowę na temat zdrowego odżywiania się, dbania o siebie. Dzięki temu rozwijamy i wzbogacamy także słownictwo dzieci. Obowiązki kuchenne wiążą się z odpowiedzialnością, którą dziecko na siebie przyjmuje. Dziecko uczy się również postępowania według wskazówek – działa zgodnie z planem, realizując stopniowo po kolei wszystkie kroki z przepisu.
U dziecka zwiększa się pewność siebie: satysfakcja z przygotowania posiłku i osiągnięcie celu to powód do radości i dumy. Gotując wspólnie, dziecko uczy się również szacunku do jedzenia i pracy, widząc jak wiele działań i czasu potrzeba, by przygotować śniadanie, obiad czy kolację.
Dzieci w kuchni mogą pomóc na wiele sposobów – i to w różnym wieku. Warto więc pozwolić im w zaangażowanie się we wspólne gotowanie. Korzyści jest bardzo dużo! Nie zwlekajmy: chwyćmy fartuchy, skompletujmy składniki, sprawdzone przepisy i weźmy się za gotowanie! Wszystkiego smacznego!
PS Sprawdź także nasz artykuł “Kulinarne pakiety od Eduka Center”
*na podstawie tekstu pathways.org