Wielkanoc. Edukacyjne rozwiązania

Wielkanoc. Edukacyjne rozwiązania


Nadeszła wiosna. Choć może początkowo wiosenna pogoda w tym roku nas nie rozpieszcza, na pewno jeszcze zrobi się pięknie i słonecznie!

Wizja pieszych wycieczek z dziećmi do lasu, by poznawać otaczającą nas przyrodę, na pewno cieszy niejednego rodzica, nauczyciela czy opiekuna w żłobku (PS nasz kurs na opiekuna w żłobku znajdziesz TUTAJ).

Ale! Czeka nas jeszcze jedno ważne i piękne wydarzenie, zanim całkowicie oddamy się wiosennej aurze. Otóż…wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc!

Święta Wielkanocne kojarzą nam się właśnie z wiosną, zielenią, słońcem, zajączkiem, pisklętami, barankami, koszyczkami…po prostu z sielanką!

Oczywiście, to nie tylko upominki, smaczne potrawy. To przede wszystkim tradycja, o której większość z nas pamięta, o którą dba.

Pracując na co dzień z dziećmi w żłobku, klubie malucha czy przedszkolu, ważne są dla nas różnego rodzaju święta i uroczystości. Podobnie zresztą mają także rodzice. Takie specjalnie dni sprawiają, że jesteśmy w stanie przeprowadzić ciekawe, tematyczne zajęcia, zabawy, ćwiczenia z dziećmi, jednocześnie poszerzając ich wiedzę o otaczającym świecie czy ucząc nowych umiejętności.

Wielkanoc jest świętem, o którym warto opowiedzieć dziecku. Warto od najmłodszych lat wprowadzać malucha w ten niepowtarzalny klimat i atmosferę, jakie są zarezerwowane tylko dla pewnych świąt.

Jak to zrobić? Prócz tradycyjnych pomocy, po które sięgają osoby pracujące z dziećmi, czyli kolorowanek, bajeczek, piosenek, wierszyków, opowieści, gazetek – my proponujemy dwa inne rozwiązania.

Oczywiście, rozwiązania te wiążą się z naszymi materiałami edukacyjnymi, które od długiego czasu dla was tworzymy. Taka pomoc podczas organizowania zajęć bywa nieoceniona!

Pierwszym rozwiązaniem jest strona nieco bardziej edukacyjna – wyjaśnienie dziecku czym jest Wielkanoc, jakie są jej symbole, natomiast druga skupia się na ćwiczeniach i zabawach w klimacie Wielkanocy, które rozwijają różnego rodzaju umiejętności.

WIELKANOCNE KARTY TRÓJDZIELNE: EDUKACJA I INFORMACJE

Zacznijmy od opcji, w której omawiamy z dzieckiem temat Wielkanocy; obyczaje, tradycje, symbolikę. W tym celu warto skorzystać z naszych gotowych kart trójdzielnych, które – co ważne – są do pobrania ZA DARMO.

Pobierzecie je TUTAJ. To cenny materiał edukacyjny, który przyda się każdej osobie pracującej z dziećmi.

Dzięki kartom trójdzielnym możecie omówić dokładnie i ciekawie temat, a na pewno uatrakcyjnią to zawarte na kartach zdjęcia. Co więcej, kart można użyć także jako gazetki.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grafika-pakiet-12-1536x1288-1-1024x859.webp

Karty spełniają wymogi Polskiego Instytutu Montessori, co może zainteresować miłośników tej pedagogiki. Są trójdzielne. Co to oznacza? Otóż składają się z trzech elementów: karty z podpisem, karty bez podpisu oraz z samego podpisu.

Zadaniem dziecka jest dopasowanie podpisu do obrazka oraz dokonanie samodzielnie kontroli błędu. Warto je mieć wśród swoich materiałów. Pamiętajcie: są darmowe!

WIELKANOC – POMOCE DO ZAJĘĆ, ĆWICZENIA, ZADANIA

Ten pakiet edukacyjny znajdziecie w naszym sklepie internetowym KLIK. Znajdziecie w nim wiele pomysłów na wielkanocne ćwiczenia i zadania! Składa się aż z 41 stron PDF do samodzielnego wydruku.

W środku znajdziecie propozycje ćwiczeń takich jak:

  • Matematyczne pisanki: trochę wielkanocnej matematyki. Przeliczanie pisanek. Zadaniem dziecka jest układanie połówek pisanek, zgodnie z liczbą elementów.
  • Sekwencje i szeregi: ćwiczenie znane, potrzebne! Zadaniem dziecka jest oczywiście ułożenie sekwencji i szeregów. Wszystko utrzymane w przepięknych grafikach.
  • Więcej czy mniej?: znak mniejszości i większości może sprawiać nieco problemów; warto więc wykorzystać to ćwiczenie!
  • Brakująca połówka: dziecko ma za zadanie ułożyć brakujące połówki pisanek. Do tego można użyć zarówno rzepów, jak i przyklejać czy układać je w formie puzzli.
  • Wykropkuj to: zabawa ćwicząca motorykę małą, znana i lubiana. Dzieci puste kropki mogą malować, kolorować czy wyklejać.
  • Puzzle z podpisami: puzzle, w których dziecko powtarza literki.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Grafika-pakiet-11.-png-1024x858.png

Pakiet znajdziecie TUTAJ

Jest tego wiele i na pewno dzieci przy wykonywaniu powyższych ćwiczeń będą się dobrze bawić. Pamiętajcie: wszystko utrzymane jest w klimacie świątecznym, a kolorowe ilustracje wyglądają przepięknie.

A wy jakie macie sposoby na edukacyjną Wielkanoc? 🙂 Mamy nadzieję, że skorzystacie z którejś z naszych propozycji. A może z obu?Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

PS jesteśmy też na YOUTUBE!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *