Tradycje świąteczne, których nie zapomni dziecko

tradycje swiateczne ktorych nie zapomni twoje dziecko

Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy czuć prawdziwą magię. Na tę niepowtarzalną atmosferę – jedyną taką w całym roku – czeka wiele osób. Choć święta to także gonitwa, brak czasu i wiele obowiązków, nie da się zaprzeczyć, że klimat Bożego Narodzenia jest naprawdę niezastąpiony. 

Czują go wszyscy – zarówno dorośli jak i dzieci. Na pewno każda osoba przeżywa ten świąteczny czas na swój sposób. Mimo przyzwyczajeń, w większości przypadków staramy się być wśród bliskich, spędzić z nimi wyjątkowo ten okres. Rodzinna atmosfera przypomina dorosłym o dzieciństwie kiedy to wiara w świętego Mikołaja była nie do ruszenia, natomiast w dzieciach zaszczepia tę wyjątkowość świąt, do której można wracać każdego roku – niezależnie od wieku.

DLACZEGO TRADYCJA JEST WAŻNA?

Nie da się ukryć, że święta Bożego Narodzenia wiążą się z długoletnimi tradycjami. W niemal każdym domu żyje świąteczna tradycja, pielęgnowana z pokolenia na pokolenie. A dlaczego tradycja jest tak ważna?

Tradycje zbliżają do siebie. Dbając o nie, możemy wspólnie je celebrować. Tym samym zwracamy uwagę nie na różnice, a na to co nas łączy. Tradycje mają także znaczenie dla osobowości dziecka i jego tożsamości. 

Tradycje świąteczne budują wspaniałe wspomnienia na całe życie. Dzięki temu święta bożonarodzeniowe stają się dla nas ważne – już od najmłodszych lat. Małe rytuały, np zostawianie Mikołajowi ciepłego mleka i ciasteczek na parapecie sprawiają, że dla dziecka dzień świąt staje się niezwykły i magiczny. I choć z czasem wiara w świętego Mikołaja czy dzieciątko mija, ta magia pozostaje w każdym człowieku. 

Poniższe tradycje świąteczne koncentrują się na tym, by stworzyć niezastąpione wspomnienia. Skupiają się wokół bycia razem i tworzeniu więzi. Dzieci na pewno ich nie zapomną.

PODZIWIANIE LAMPEK ŚWIĄTECZNYCH

To coś co można robić już z naprawdę małymi dziećmi. Świetnie stymuluje zmysły i jest naprawdę łatwe do wykonania. Wystarczy wybrać się wieczorem na spacer czy wsiąść do samochodu i przejechać się po dzielnicy, w której można zaobserwować świąteczne lampki. W miastach możemy spotkać specjalne ogrody świateł, które na pewno wprowadzą w te świąteczne dni odrobinę prawdziwej magii. 

PIECZENIE PIERNICZKÓW

Razem z dziećmi upiecz i udekoruj pierniczki. Zaangażuj dzieci w mieszanie, posypywanie czy inne kulinarne czynności. To jedna z najbardziej znanych tradycji, którą najmłodsi uwielbiają! Gdy pierniczki będą już gotowe możecie wspólnie popakować je jako prezenty dla najbliższych.

WSPÓLNE DEKOROWANIE DOMU I CHOINKI

Ubieranie choinki jest magiczne! Dzieci na pewno chętnie Ci pomogą, a może nawet pokusicie się razem o stworzenie własnych ozdób świątecznych na choinkę: bombek czy łańcucha. 

Udekorujcie także dom – spędzicie razem wspaniale czas, a później będziecie dumnie delektować się klimatem, który uda wam się wyczarować.

ZRÓBCIE DOM Z PIERNIKA

Dekorowanie domu z piernika z pewnością pozwoli na rozwinięcie kreatywności zarówno u  małych jak i dużych. Jeśli nie potrafisz upiec go samodzielnie, możesz kupić gotowy – ze sklepu – ale ozdóbcie go wspólnie z dziećmi. Na pewno będziecie się dobrze bawić podczas tej świątecznej tradycji, a wyobraźnia dzieci zadziała na najwyższych obrotach.

dekorowanie domu z piernika
Dekorowanie domku z piernika to świetna zabawa

ZRÓBCIE DOMOWEJ ROBOTY PREZENT DLA BLISKIEJ OSOBY

To także piękna tradycja: stworzenie własnoręcznego prezentu, który podarujcie bliskiej osobie. Spróbujcie zrobić coś, co sprawi dziecku przyjemność, zaangażuj je w to, co lubi. Może malowanie specjalnie do tego przeznaczonych kubków? Tworzenie ciekawych laurek? A może obraz na płótnie stworzony za pomocą farbek? Na pewno wymyślicie wspólnie coś ciekawego, co sprawi przyjemność nie tylko wam podczas tworzenia, ale także i obdarowanej osobie!

PRZECZYTAJCIE ŚWIĄTECZNE HISTORIE

Czytanie książeczek ma wielką moc. To magia zamknięta na papierowych stronach. Nie zapominajcie w święta o czytaniu – wybierzcie świąteczne historie. Opowiedz dziecku historię Dziadka do orzechów czy Opowieści Wigilijnej. 

NAPISZCIE LIST DO MIKOŁAJA

Napiszcie wspólnie list do Mikołaja. Niech dziecko opowie o sobie (jeśli nie umie pisać, pomóż mu), o tym, ile ma lat, o czym marzy. To świetna pamiątka, do której można wracać każdego roku, a gdy dziecko stanie się nastolatkiem czy nawet dorosłym, odczytanie tych listów gwarantuje napływ cudownych wspomnień i wzruszeń. 

Powyższe tradycje świąteczne są znane i praktykowane w wielu domach. Nie wymagają wiele: zaangażowania, bycia razem, wspólnie spędzonego czasu. W pędzie świątecznej gorączki warto zatrzymać się i skupić na tym co ważne: na pielęgnowaniu i pogłębianiu więzi, na tworzeniu cudownych wspomnień. 

Dbaj o świąteczne tradycje i pokazuj je dziecku. Pamiętaj, że Boże Narodzenie to czas ekscytacji, magii, radości i bycia blisko! Cieszcie się wspólnie każdą świąteczną chwilą: każdego roku!

Podobne artykuły