Zajęcia plastyczne, a rozwój dzieci

Zajęcia plastyczne, a rozwój dzieci
Wspieranie rozwoju dziecka w codziennych sytuacjach, zajęciach, zabawach, to ważne zadanie każdego rodzica, nauczyciela oraz opiekuna w żłobku (nasz kurs znajdziesz TUTAJ).

Sposobów na wspieranie rozwoju dziecka jest wiele. Można zastosować przeróżne metody pracy z dziećmi takie jak na przykład plastyka sensoryczna czy psychomotoryka. Szkolenia doskonalące na temat owych metod, znajdziecie na naszej stronie – KLIK.

Dziś właśnie na zajęciach plastycznych chcielibyśmy się skupić. Malowanie, kolorowanie, tworzenie przeróżnych plastycznych dzieł – to czynności, które dzieci wykonują od niemal zawsze. Traktowane jako zabawa, umilacz czasu wolnego, nierzadko bywają niedocenione przez dorosłych.

To właśnie zajęcia plastyczne mają nieoceniony, pozytywny wpływ na rozwój maluchów. Powinniśmy wykorzystywać korzyści z nich płynące i stosować je jak najczęściej. 

Zajęcia plastyczne są dla dziecka sposobem zdobywania wiedzy o świecie. Co więcej, w prosty i przyjemny sposób pozwalają dziecku utrwalić zdobyte już informacje.

Pozwalają dziecku także wyrazić siebie, swoje uczucia, emocje, samopoczucie. Rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Pozwalają na wykazanie inicjatywy. 

Dzięki nim dziecko zdobywa poczucie estetyki. Nierzadko ćwiczą cierpliwość i koncentrację uwagi. 

Pomyślicie: skąd brać pomysły na kreatywne zajęcia plastyczne? Ruszamy z odpowiedzią!

Pomysłów w dobie internetu jest naprawdę wiele. Wystarczy odrobina chęci, by znaleźć inspiracje, które zapewnią dzieciom zabawę na długi czas!

Można też rozejrzeć się wokół siebie: przedmioty codziennego użytku mogą być użyte do zajęć plastycznych. Np…rolki po papierze toaletowym!

Istnieją także gotowe pomysły, którymi warto się posiłkować – zwłaszcza pracując z dziećmi.

Są to specjalne e-booki oraz pakiety edukacyjne. Jako Eduka Center, prowadzimy sklep internetowy, w którym możecie znaleźć mnóstwo ciekawych propozycji do pracy z maluchami.

Zobaczcie te, które możecie wykorzystać do zajęć plastycznych:

ALFABET DO KOLOROWANIA

Nasz alfabet to zestaw, który zdecydowanie przyda się w pracy z każdym maluchem. To aż 48 stron w formacie PDF gotowych do wydruku i użycia! Znajdziecie w nim zarówno duże jak i małe litery i to w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to litery puste, idealne do kolorowania czy wyklejania. Druga wersja natomiast zawiera duże i małe litery z różnego typu kolorowymi strzałkami, które zachęcają dziecko do wodzenia paluszkiem, dzięki czemu maluch rozpoczyna naukę pisania! Przy każdej literce znajdziecie krótką, zabawną komendę, mówiącą o tym, co dziecko ma wykonać. Przykład? Dojdź po śladach do domu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie alfabet-1024x858.webp
Pakiet Alfabet do kolorowania. Karty pdf do wydruku

Nasz alfabet można wykorzystać w wieloraki sposób. Proponujemy zabawy kreatywne, czyli wyklejanie liter kolorowymi pomponikami czy plasteliną. Dzięki takim aktywnościom dziecko nie tylko poznaje konkretne litery, ale także rozwija motorykę małą. Znajdziecie go TUTAJ.

DIY ZRÓB TO SAM

Pakiet zrób to sam to istna kopalnia inspiracji na wykonanie prac plastycznych różnego typu. Przeznaczony dla najmłodszych, idealny na wiosnę i lato. Znajdziecie w nim niebanalne propozycje prac plastycznych, które maluchy pokochają.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie diy-1024x683.webp
E-BOOK DIY Prace plastyczne dla najmłodszych. Wiosna – lato

E-book zawiera propozycje wykonania: stempelków, wyklejanek-rysowanek, składania elementów. To 22 strony PDF, które umilą wam każde zajęcia. Znajdziecie go TUTAJ.

NA JAKĄ LITERĘ?

Pakiet do samodzielnego wydruku. Jest to propozycja zabaw klamerkowych, które dzieci uwielbiają. Dzieci wykonują ćwiczenie, wskazując dobrą odpowiedź za pomocą…przypięcia klamerki.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie na-jaka-litere-1024x858.webp
KARTY PDF Na jaką literę? – klamerkowe pomoce

Niby proste, ale urozmaicające każde zadanie!
Nasz pakiet jest w wersji czarno-białej co zachęca do pokolorowania stron. Można zarówno zaznaczać odpowiedzi, jak i kolorować! Tematyka: literki. Znajdziecie go TUTAJ.

Zajęcia plastyczne naprawdę mają ogromny potencjał: warto go wykorzystać. I przestać traktować kolorowanki, malowanie czy inne aktywności związane z plastyką, jako jedynie dodatek do zabawy. To zajęcia, które w wieloraki sposób pozytywnie wpływają na rozwój dzieci! 🙂Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

PS jesteśmy też na YOUTUBE!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *