Głośne czytanie dzieciom. Ważne wskazówki

glosne czytanie dzieciom wazne wskazowki

To naturalne, że chcemy pokazać dzieciom świat, otaczającą nas rzeczywistość. Dla małych ludzi, wkraczających dopiero w życie, poznających je i doświadczających na różnych płaszczyznach, chcemy jak najlepiej. Pragniemy dać im odrobinę magii, sprawić, by dzieciństwo jawiło się jako czas beztroski, radości, prawdziwych czarów!

A jak to zrobić? Nieważne czy jesteś rodzicem, nauczycielem czy opiekunem w żłobku (sprawdź nasz kurs na opiekuna TUTAJ)…sposób na uruchomienie wyobraźni najmłodszych i zaczarowanie ich świata jest uniwersalny dla wszystkich. A jest to nic innego jak…głośne czytanie dzieciom. 

GŁOŚNE CZYTANIE DZIECIOM. DLACZEGO JEST WYJĄTKOWE?

Głośne czytanie to wspaniały prezent, który dorośli mogą dać dzieciom. Powinniśmy – niezależnie od tego czy jesteśmy rodzicami, czy pracujemy w żłobku/przedszkolu – czytać dzieciom na głos każdego dnia. Czytanie dzieciom niesie ze sobą wiele wspaniałych korzyści. Przede wszystkim wspieramy w ten sposób ogólny rozwój dziecka. Na pewno należy zwrócić również uwagę na to, że w prosty sposób wzbogacamy słownictwo dziecka, dbamy o rozwój jego wyobraźni i kreatywności. Poprawiają się też umiejętności komunikacyjne u malucha.

Czytanie także sprzyja budowaniu więzi z dzieckiem. Czytając, jesteśmy blisko, jesteśmy skupieni na wspólnym spędzeniu czasu, razem zagłębiamy się w jakąś historię. Dzielimy ze sobą emocje i uczucia, które zmieniają się w zależności od czytanej historii. Dajemy dziecku również czas, którego potrzebuje. Oczywiście, będąc opiekunem czy nauczycielem, przebywamy z dziećmi cały dzień – organizując zabawy czy zajęcia edukacyjne. Czytanie to jednak coś więcej, to czynność inna niż wszystkie. Pokazujemy w ten sposób dziecku, że w rutynie dnia jest miejsce na to, by się zatrzymać, usiąść i pobyć obok siebie. Czytanie zaspokaja potrzeby emocjonalne. Dzięki temu u dzieci rozwija się prawidłowo empatia czy pewność i wiara w siebie. Pamiętajmy, że możemy czytanie przekształcić także w bajkoterapię. Terapia bajkami to temat, w który powinien zagłębić się każdy pedagog.

A CO MÓWIĄ BADANIA?

Także badania potwierdzają, że głośne czytanie dzieciom jest ogromnie ważne i wiąże się z wieloma korzyściami rozwojowymi. Dzięki czytaniu dziecko zyskuje swobodę w mówieniu, uczy się języka, a także komunikowania z innymi. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o wiedzy ogólnej, którą zdobywa dziecko w zależności od tego jaką książeczkę wybierzemy. Tym samym pokazujemy dzieciom, że dzięki książkom warto zdobywać wiedzę i szukać w nich odpowiedzi. Kiedy czytamy, kształtujemy u malucha nawyk sięgania po książki – co również będzie przynosiło efekty w przyszłości – pokazujemy jak uchronić się przed nudą! 

Głośne czytanie dzieciom - ważne, by było regularne. To klucz do sukcesu!
Czytaj dzieciom regularnie: to klucz do sukcesu

Oczywisty jest rozwój wyobraźni i kreatywności, o których pisaliśmy wyżej, ale warto też wspomnieć o zdobyciu wartości, rozwoju wrażliwości moralnej, co ma miejsce dzięki przedstawieniu w książkach postaw dobra i zła. 

GŁOŚNE CZYTANIE. O CZYM PAMIĘTAĆ?

Najważniejszym, o czym powinniśmy pamiętać jest fakt, iż czytać na głos powinno się dzieciom regularnie. Jeśli to robisz – to bardzo dobrze! Jeśli nie – zadbaj o to jak najszybciej. Dzieci naprawdę tego potrzebują. A co zrobić, by głośne czytanie wykorzystać jak najlepiej? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które być może okażą się pomocne.

INFORMACJE Z OKŁADKI

Zwróć uwagę na okładkę. Zanim zaczniesz czytać warto na głos podać dzieciom tytuł książki, imię i nazwisko autora oraz ilustratora. Choć maluch może tego początkowo nie rozumieć, wprowadzamy go w ten książkowy świat z każdym kolejnym czytaniem. Przyjrzyjcie się wspólnie temu co skrywa okładka książki. Co rzuca się w oczy? Na co warto zwrócić uwagę? W ten sposób możemy zacząć od przewidywania tego co w historii może się wydarzyć. Dziecko może podać swoje pomysły, trochę pogłówkować. Aktywność mózgu przed relaksem – to jest to.

WYKORZYSTAJ DOBRZE BRAK CZASU

Choć dzieciom powinniśmy czytać każdego dnia, w praktyce wygląda to różnie. Bywa, że nie mamy czasu – czy to w domu, żłobku czy przedszkolu – na przeczytanie dzieciom pełnej historii. Czy to oznacza, że tego dnia mamy w ogóle nie sięgać po książeczki? Oczywiście, że nie! Wykorzystaj dobrze brak czasu. Świetnym sposobem jest…przegląd ilustracji w książeczce. To taki sposób na wstępne przeczytanie książeczki. Zapoznajemy się z obrazkami książki, co może być swego rodzajem wstępem do danej historii. 

Jeśli znacie już tę książkę również możecie przejrzeć obrazki, by na przykład dostrzec szczegóły, na które wcześniej nie zwracaliście uwagi. W ten sposób – zarówno w przypadku książki, której nie znacie jak i książki, którą czytaliście wiele razy – dajesz dziecku szansę na samodzielne opowiedzenie historii albo przedstawienie jej z zupełnie innej perspektywy. 

NIE ZAPOMINAJ O ZADAWANIU PYTAŃ

Nie bój się i nie zapominaj o zadawaniu pytań. I to w trakcie czytania! Po drodze możesz zwrócić się do swoich małych słuchaczy. Dzięki temu wesprzesz rozwój umiejętności czytania ze zrozumieniem u najmłodszych. Możesz zadać pytania typu: 

-jak Ty byś się czuł w takiej sytuacji?

-jak myślisz, co czuje bohater?

-jakbyś się zachował na miejscu bohatera?

-czy chciałbyś przeżyć taką przygodę?

Oczywiście zadawane w trakcie lektury pytania powinny być dostosowane do możliwości, do wieku dzieci. Jednak warto pamiętać, że nawet młodsze dzieci są w stanie odpowiedzieć na proste pytania dotyczące czytanej historii.

A GDYBY TAK…PRZEWIDZIEĆ CO SIĘ STANIE?

Przewidywania co się stanie…to może być niezła zabawa! Wiąże się to z punktem wcześniejszym: zadawanie pytań w trakcie lektury. Nie bój się ich! Dzięki temu skupisz na sobie – jeszcze bardziej – uwagę dzieci. Spróbujcie razem przewidzieć co dalej się stanie. Zapytaj:

-jak myślisz, co będzie dalej?

-jak myślisz, jak zachowa się teraz bohater?

-a jeśli bohaterowie to zrobią…co może się stać?

Wyobraźnia dzieci będzie pracować na pełnych obrotach! Jeśli chodzi o młodsze dzieci, które mogą mieć jeszcze problem z przewidywaniem przyczynowo-skutkowym, bardziej sprawdzą się tutaj książeczki rymowane i przewidzenie przez maluchów słowa, które będzie pasowało do dalszej części rymowanki.
 
Powyższe wskazówki umilą głośne czytanie i sprawią, że będzie jeszcze bardziej wartościowe. Czytanie dzieciom to wspaniała czynność, z której nie powinniśmy rezygnować: wyciśnijmy z niej jak najwięcej tylko się da. A jak powiedziała Wisława Szymborska: “Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Pokażmy to dzieciom. 

Sprawdź również nasz wpis: Przeżyj bajkową przygodę…terapeutyczną!

*Tekst na podstawie artykułu ze strony www.busytoddler.com

Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

PS jesteśmy też na YOUTUBE!

Podobne artykuły