Plastyka Sensoryczna. Czym jest i dla kogo?

Plastyka-Sensoryczna-czym-jest-i-dla-kogo
Jako osoby pracujące z dziećmi musimy wykazywać się niezwykłą wyobraźnią, kreatywnością oraz zaangażowaniem. Praca w przedszkolu czy żłobku (zobacz nasz kurs na opiekuna w żłobku TUTAJ) wymaga ciągłego dokształcania się, poszerzania swojej wiedzy, poszukiwania inspiracji.

Z tego też powodu warto zastanowić się nad wzięciem udziału w szkoleniach doskonalących. Dzięki nim zdobywamy nowe pomysły na zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój dzieci, poszerzamy swój warsztat pracy, stajemy się coraz lepsi w tym co na co dzień robimy.

My jako Eduka Center oczywiście posiadamy w naszej ofercie tego typu szkolenia. Dlaczego? Jesteśmy osobami, które pasjonują się pedagogiką. W skład naszego zespołu wchodzą także pedagodzy – współpracujemy również z terapeutami czy specjalistami z zakresu pedagogiki specjalnej. Chcemy wspierać pracę osób na co dzień zajmujących się dziećmi, wiedząc, jak wiele zaangażowania trzeba okazać, by stać się dobrym opiekunem i nauczycielem.

Z naszych szkoleń dowiesz się między innymi: jak nauczyć dziecko pisać i czytać już w wieku 3.5 lat, jak uczyć dziecko liczenia, w jaki sposób nauczyć dziecko zegara, dowiesz się wiele o integracji sensorycznej u dzieci, motoryce małej czy dużej. Wszystkie kursy znajdziesz TUTAJ.

W dzisiejszym artykule chcemy jednak skupić się na metodzie Plastyki Sensorycznej. Jest to innowacyjna metoda pracy z dziećmi, która stanowi świetną alternatywę dla zajęć stolikowych czy popularnych kart pracy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Projekt-bez-tytulu-6-1024x576.png

Plastyka sensoryczna jako holistyczna metoda wspierająca rozwój dziecka

Można stwierdzić, że plastyka sensoryczna mocno osadzona jest w pedagogice zabawy. Możemy wykorzystywać elementy tej metody zarówno w zajęciach grupowych jak i indywidualnych. Sprawdzi się jak najbardziej podczas zajęć rewalidacyjnych czy z zajęć z zakresu terapii ręki bądź terapii pedagogicznej.

Metoda plastyki sensorycznej inspiruje do poszukiwania własnych rozwiązań. Warto samodzielnie tworzyć własne pomoce do zajęć i zabaw, warto wykorzystać swoje pomysły w praktyce – o tym właśnie mówi plastyka sensoryczna, która jest prosta w zastosowaniu i daje nam szerokie pole manewru. 

Jakie są jej zalety plastyki sensorycznej? 

Przede wszystkim daje dużą swobodę pracy z dzieckiem, jest bardzo rozwijająca, pozwala opiekunowi czy nauczycielowi stosować tak dane pomysły i ćwiczenia, że dziecko nie jest nawet świadome, iż w danym momencie ćwiczy konkretną sferę rozwoju. Pomaga uniknąć to niechęci dziecka do ćwiczenia – ono w tym czasie po prostu się…bawi! 🙂 To właśnie plastyka sensoryczna.

Warto dodać, że plastyka sensoryczna sprzyja relacyjności. Robimy coś wspólnie z dzieckiem, wspólnie doświadczamy, odkrywamy, bawimy się. Nie istnieje tutaj narzucony scenariusz, a możemy wspólnie wymyślić jak dane produkty wykorzystamy, co wpływa także na kreatywność.

Może być to sposób na dotarcie do dziecka, zacieśnienie więzi z dzieckiem, z którym mamy utrudniony kontakt. Sposób na zdobycie jego zaufania, sympatii. Przez wzgląd na jej swobodny charakter i brak sztywnych zasad postępowania oraz to, że jej podstawą jest dobrowolność, będzie świetnym wyborem pracy z dziećmi z różnego rodzaju deficytami czy trudnościami rozwojowymi. 

Plastykę sensoryczną można wykorzystać zarówno w pracy z dziećmi w wieku żłobkowym, przedszkolnym jak i starszymi. W swojej ofercie posiadamy szkolenie z zakresu plastyki sensorycznej, na które warto się zapisać, gdyż zawiera nie tylko szeroką wiedzę teoretyczną, ale także wiele przykładów praktycznych – na wykonanie zabaw i ćwiczeń.

Szkolenie znajdziecie na naszej stronie internetowej TUTAJ. Serdecznie polecamy – prowadzi je mgr Marta Siłakowska-Zioune, pedagog specjalny i terapeuta.

I pamiętaj: nigdy nie przestawaj się rozwijać w tym co robisz!Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook Instagram? Zobacz koniecznie teraz!

PS jesteśmy też na YOUTUBE!

Podobne artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *