Rozwój lewej półkuli mózgu u dziecka
Opiekunowie w żłobku, nauczyciele i rodzice. Naszym głównym celem prócz zapewnienia opieki i bezpieczeństwa dzieciom jest wspomaganie ich prawidłowego rozwoju. Prócz wszystkich znanych nam sfer rozwoju, bardzo ważny jest także mózg i czynności, za które jest odpowiedzialny. Jak wiadomo, możemy wyróżnić dwie półkule mózgowe: prawą i lewą. Ważne, by obie współpracowały ze sobą w należytym stopniu.
Możemy je oczywiście stymulować, realizując z dziećmi różnego typu ćwiczenia, zadania, zabawy. My, opiekunowie w żłobku (zobacz nasz kurs on-line na opiekuna TUTAJ) znamy się na wymyślaniu różnego typu zajęć, które korzystnie wpływają na dziecko, ucząc je nowych umiejętności. Powinniśmy również wspierać pracę półkuli mózgowych: w dzisiejszym artykule skupimy się na stymulowaniu i rozwoju lewej półkuli mózgu u dzieci.
Mówi się, że lewa półkula to półkula językowa, z kolei prawa – niejęzykowa. Tak więc, stymulując półkulę, o której dziś piszemy, wspomagamy u dziecka rozwój mowy, odbieranie języka oraz tworzenie go. Jak twierdzą logopedzi, warto wykonywać z dzieckiem ćwiczenia – tak zwane sekwencje. W ten sposób jesteśmy w stanie w idealny sposób stymulować i ćwiczyć lewą półkulę mózgu u dziecka! Choć może komuś wydawać się dziwne, iż układanie sekwencji pomaga w rozwoju półkuli mózgu odpowiadającej za język – jest to potwierdzone przez specjalistów.
Lewa półkula odpowiada za myślenie analityczne, zdolności językowe, myślenie logiczne. Niektóre dzieci, z problemami językowymi muszą – koniecznie – ćwiczyć lewą półkulę, jednak warto stymulować ją u wszystkich dzieci: bez wyjątku.
A więc jakie ćwiczenia praktyczne organizować, by ćwiczyć z dziećmi lewą półkulę mózgu?
Przede wszystkim ćwiczenia z rodzaju: szeregi i sekwencje. Dziecko odwzorowuje dany szereg złożony na przykład z kilku obrazków, dopasowuje brakujący element do wzoru danej sekwencji. Często ćwiczenia tego typu pojawiają się w naszych materiałach udostępnianych w naszym autorskim projekcie przeznaczonym dla pedagogów: Akademia Opiekuna. Znajdziecie tam setki wideo inspiracji, pomocy do pracy z dziećmi, scenariuszy zajęć, które można przeprowadzić. Zapisując się na nasz kurs opiekuna w żłobku, otrzymujecie dostęp do Akademii gratis na dwa lata – jednak jeśli posiadacie już kwalifikacje, możecie wykupić dostęp do Akademii. Więcej o projekcie znajdziecie TUTAJ.
Warto stosować również ćwiczenia z zakresu kategoryzacji. Zadaniem dziecka jest dostrzeżenie cech wspólnych elementów i dostosowanie brakującego do odpowiedniej grupy. Ćwiczenia z kategoryzacji możemy wykonać na wiele różnych sposobów; z wykorzystaniem na przykład owoców czy kredek.
Świetnie sprawdzają się także ćwiczenia pamięciowe, w których podczas układania wzoru – w celu zwiększenia trudności ćwiczenia – zakrywamy go. To świetnie pobudza myślenie, kojarzenie, spostrzeganie.
Warto korzystać z różnego typu pakietów, które oferują ćwiczenia z zakresu pobudzania lewej półkuli mózgu. I my polecamy taki pakiet – Pakiet Układanki Lewpółkulowe. Znajdziecie go na naszej stronie z pomocami do pracy z dziećmi, TUTAJ. Pakiet ten liczy aż 50 stron w PDF gotowych do wydrukowania i zalaminowania. Wszystkie elementy niezbędne do wykonania wszystkich ćwiczeń znajdziecie w pakiecie! Zadaniem dziecka będzie głównie odwzorowanie poszczególnych układów – za pomocą wyciętych elementów bądź realnych przedmiotów, takich jak klocki czy kredki. Znajdziecie również propozycje ćwiczeń pamięciowych. Koniecznie zapoznajcie się z naszą propozycją: ćwiczenie, rozwój lewej półkuli u dziecka to coś o czym powinniśmy pamiętać w naszej codziennej pracy opiekunów i nauczycieli!
Na rozwój lewej półkuli mózgu wpływa także…czytanie! Tak! Już nawet dzieci w wieku dwóch lat mogą rozpocząć naukę liter i naukę czytania i pisania. Zapraszamy więc na nasz kurs, który wykorzystuje innowacyjną metodę, nawiązując do metody Marii Montessori. Z naszym kursem nauczycie dzieci czytać w prosty, przyjemny, swobodny sposób. Bez stresu i presji. Opis kursu znajdziecie TUTAJ.
I pamiętajcie: rozwój mowy zaczyna się przede wszystkim w głowie malucha. Tak więc zróbmy wszystko, by rozwój ten wspierać i wspomagać na wiele atrakcyjnych sposobów!
Nie widziałeś jeszcze naszego konta na facebook i Instagram? Zobacz koniecznie teraz!